Share

وزیر دفاع ترکیه در اجلاس ناتو در بروکسل از وزیر دفاع آمریکا خواست که یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه را از نیروهای سوریه دموکراتیک تفکیک کند.

۱۴ فوریه ۲۰۱۸ بروکسل، اجلاس ناتو. نورالدین جانیکلی و جیمز متیس، وزرای دفاع ترکیه و آمریکا

پنجشنبه ۱۵ فوریه/ ۲۶ بهمن نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه، در اجلاس ناتو در بروکسل به جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحد آمریکا گفت که نیروهای کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق باید از نیروی‌های سوریه دموکراتیک خارج شوند.

جانیکلی در جمع خبرنگاران گفت که او ادعای جیمز متیس مبنی بر اینکه بیشتر نیروهای سوریه دموکراتیک عرب‌تبار هستند را رد می‌کند:

«این نیروها تماماً زیر کنترل یگان‌های مدافع خلق هستند.»

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران اختلاف بین ترکیه و آمریکا که هر دو عضو ناتو هستند را تأیید کرده و گفته است:

«فکر می‌کنم با این‌حال به تفاهم برسیم. در یک جنگ، ممکن است بدیل‌های بدی مطرح شود. اما ما به همکاری‌مان ادامه می‌دهیم و منافع مشروع آن‌ها را هم در نظر می‌گیریم.»

دو روز پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی که در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان این کشور ایراد کرد، اعلام کرد که تصمیم ترکیه برای ادامه عملیات در شمال سوریه به تصمیم آمریکا برای ادامه حمایت مالی از کردهای شمال سوریه بستگی دارد.

اردوغان گفته بود که عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» در شمال سوریه ممکن است تا مرز عراق گسترش یابد. آمریکا خواهان خویشتنداری ترکیه در این عملیات شده است.

بیشتر بخوانید:

اردوغان: عملیات نظامی ترکیه به حمایت آمریکا از کردهای سوریه بستگی دارد

 

Share