Share

این مجموعه دربرگیرنده اخبار اعتراضاتی است که روز ۲۷ بهمن صورت گرفته یا در این روز منتشر شده و با اخبار جدید بروز می‌شود.

کودکان در مناطق زلزله زده غرب

اعتصاب کارگران شرکت هنزا

کارگران شاغل در شرکت پیمانکاری هنزا که در کرج کار می‌کنند ۶ ماه است دستمزد نگرفته‌اند. آن‌ها جمعه ۲۷ بهمن اعتصاب کردند. فیلمی از اعتصاب کارگران و حرکت آن‌ها به سوی دفتر مدیدریت کارخانه در اینترنت منتشر شده است.

هنزا(شرکت گام آبی) پیمانکار پروژه‌های مسکن، شهرسازی و راهسازی است و در کیلومتر ۴۵ جاده خاوران واقع شده است.

تجمع معترضان به لغو آزمون استخدامی دانشگاه پزشکی یاسوج

صدها تن از جوانانی که برای شرکت در آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ثبت نام کرده بودند درپی لغو آزمون مقابل دانشگاه تجمع کردند و علیه مسئولان دانشگاه شعار دادند. معترضان بنرهایی علیه بیکاری در دست داشتند.

خبر منتشر شده در باره آزمون استخدامی حاکی از ثبت نام سه هزار نفر برای شرکت در آزمون است که هر یک ۵۰ هزار تومان پول به حساب دانشگاه واریز کرده‌اند اما آزمون لغو شده است. همچنین گفته می‌شود سوالات ازمون ورودی لو رفته است.

پزشکان طرحی از ۲۸ بهمن بطور مشروط به سر کار باز می‌گردند

پزشکان شاغل در طرح سلامت در رابطه با وعده‌هایی که مسئولان پس از اعتصاب سراسری ۲۵ و ۲۶ بهمن به آنان داده اند، نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشته‌ و اعلام کرده‌اند از ۲۸ بهمن به سر کار باز می‌گردند و در صورتی که مطالباتشان تا آخر فروردین پرداخت نشود اعتراض را از سر خواهند گرفت.

پزشکان که در اعتراض به ۱۴ ماه عدم پرداخت کارانه دست به اعتصاب زده بودند در نامه خود نوشته‌اند:

«پزشکان فوق تخصص و متخصصین طرحى و قراردادى مشغول در چارچوب طرح تحول سلامت در روزهاى ٢۵ و ٢۶ بهمن ماه سال ٩۶ در اعتراض به عدم تحقق مطالبات صنفى و قانونى خود در بیمارستان هاى بیش از صد شهر کشور از ویزیت بیماران سرپایى و غیر اورژانس خوددارى نموده، در حالیکه خدمات تشخیصى و درمانى را به بیماران بسترى و اورژانس برطبق سوگندنامه پزشکی و عدم مخدوش شدن روند درمانی ارائه کردند.»

صحنه ای از اعتصاب ۲۵ بهمن پزشکان طرحی

پزشکان افزوده‌اند که پس از اعتصاب مسئولان دولتی قول رسیدگی به خواست‌های پزشکان را داده‌اند:

«در طول این چند روز شاهد برخى از اقدامات نیز بودیم. از قبیل پرداخت یک ماه از کارانه هاى معوقه در برخى از دانشگاه ها، دیدار حضورى چندین روساى دانشگاه با پزشکان معترض، نامه نگارى برخى از فرمانداران محترم با دانشگاه‌ها در حمایت از حقوق پزشکان، قول تسویه معوقات سال ٩۵ و همکاری جهت امکان پرداخت نیمه اول سال ۹۶ تا پایان سال نهادهاى خارج از دانشگاه در تمامى مذاکرات تضمین کردند که خواسته هاى به حق پزشکان فوق تخصص و متخصصین طرحى و قراردادى را پیگیرى نموده و در مدت زمان کوتاهى نتیجه اى ملموس و قابل قبول را پیش پاى پزشکان قرار دهند.»

پزشکان طرحی نوشته اند چنانچه وعده‌های مسئولان تا پایان فروردین عملی نشود و تمامی مطالبات صنفی آنان برآورده نشود، حق اعتراض صنفی را برای خود محفوظ می دانند:

«پزشکان فوق تخصص و متخصصین قراردادى حق هرگونه اعتراض صنفى را براى خود محفوظ خواهند دانست و این بار دست به اعتصابى طولانى تر و فراگیرتر خواهند زد. در طول این مدت نیز از طریق دیوان عدالت ادارى و سازمان بازرسى کل کشور و رایزنى با تمام نهادهاى مسئول بطور جد پیگیر مطالبات خود خواهند بود. و تمامى موارد خواسته شده در نامه قبلى که کاملا حقوق قانونى پزشکان مى باشند باید محقق شوند.»

اعتراض کارگران پروژه میدان بزرگ آذربایجان به عدم واریز حق بیمه

حق بیمه کارگران پروژه میدان بزرگ آذربایجان از اردیبهشت تاکنون واریز نشده است. اعضای شورای شهر تبریز و معاونت عمرانی شهرداری که طی بازدید از پروژه به کارگران قول داده بودند مساله را پیگیری کنند اقدامی انجام نداده‌اند.

کارگران شاغل در این پروژه که عدم پرداخت حق بیمه آنان را با مشکلاتی روبرو کرده در نامه‌ سرگشاده‌ای به بی‌توجهی مسئولان شهرداری و برخورد غیرمسئولانه سازمان عمران تبریز که متولی اجرای پروژه است اعتراض کرده‌اند.

تجمع اهالی دشت سقاوه در اعتراض به احداث پتروشیمی بویراحمد

همزمان با حضور معاون استاندار و فرماندار بویراحمد در محل احداث پتروشیمی بویراحمد، اهالی دشت سقاوه که پلاکاردهایی در دست داشتند در مسیر عبور آنان تجمع کردند و اعتراض خود را به احداث پتروشیمی ابراز نمودند.

قرار است آب مورد نیاز پتروشیمی بویر احمد از رودخانه بشار تامین شود که منبع آب مورد نیاز کشاورزی روستائیان است. احداث پتروشیمی راه عبور عشایر را نیز مسدود خواهد کرد. اهالی دشت سقاوه در تجمعات پیشین خود به دراختیار گرفتن زمین‌های کشاورزیشان برای پتروشیمی نیز اعتراض کرده بودند.

تجمع اخیر اهالی دشت سقاوه روز ۲۶ بهمن در مسیر عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار کهکیلویه و بویراحمد برگزار شد. این مقام مسئول به همراهی جمعی از مقامات دولتی از محل احداث پتروشیمی بازدید کرده بود.

یکی از اهالی دشت سقاوه در توضیح اعتراض گفت راه‌اندازی این طرح تاثیرات زیادی روی موجودات زنده خواهد گذاشت و اکوسیستم منطقه را نابود می‌کند.

او پرسیده است:

«چرا مسوولان از معایب و خطرات این طرح سخن نمی‌گویند و تنها بر روی هزار نفر اشتغالزایی تمرکز می‌کنند؟»

در گزارش منابع محلی از این حرکت اعتراضی آمده است که تجمع‌کنندگان همچنین خواستار برخورد با مافیای زمین‌خواری در منطقه شده‌اند.

اهالی دشت سقاوه پیش از این در ۲۷ آذر نیز با تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد به احداث پتروشیمی بویراحمد اعتراض کرده بودند.

معلمان خمین برای پرداخت مطالباتشان ضرب‌اعجل تعیین کردند

معلمان خمین نامه‌ای در اعتراض به تعویق مطالباتشان خطاب به سئولان آموزش و پرورش این شهر نوشته و خواستار پرداخت مطالباتشان تا آخر بهمن شده‌اند.

معلمان خمین افزوده‌اند در صورتی که مطالباتشان تا پایان بهمن پرداخت نشود، از ابتدای اسفند در کلاس‌های درس شرکت نخواهند کرد.

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

 

Share