Share

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سخنانی از «مردم و خدا» به خاطر بی‌عدالتی در کشور عذرخواهی کرد.

دیدار خامنه‌ای با «جمعی از مردم آذربایجان شرقی»، یکشنبه، ۲۹ بهمن

خامنه‌ای صبح یکشنبه ۲۹ بهمن به مناسبت سالگرد اعتراضات ۱۳۵۶ تبریز در همین روز در جمع کسانی که «شماری از مردم آذربایجان شرقی» توصیف شده‌اند، گفت:

نتیجه‌ی مردم‌سالاری، پیشرفت کشور است. ما دهه‌ی سوم انقلاب را دهه‌ی «پیشرفت و عدالت» نام‌گذاری کردیم؛ «پیشرفت» به‌معنی واقعی کلمه در کشور اتفاق افتاده است. «عدالت» را نمی‌گویم، درباره‌ی عدالت ما عقب‌مانده هستیم، خودمان اعتراف می‌کنیم.

به گفته خامنه‌ای، «در زمینه عدالت باید کار کنیم و از مردم و خدا عذرخواهی کنیم.»

در اعتراضات سراسری دی‌ ۱۳۹۶، معترضان در دست‌کم ۷۲ شهر بزرگ و کوچک ایران به خیابان آمدند. راهپیمایان در این اعتراضات که یکی از شعارهای اصلی آن «نان، کار، آزادی» بود، به گرانی و فساد اقتصادی و گسترش بیکاری و همچنین استبداد سیاسی معترض بودند.

از نخستین روز اعتراضات در هفتم دی، شعارهایی علیه رهبر ایران نیز سر داده شد.

خامنه‌ای یکشنبه در سخنرانی خود انتقادهای مردم از خود را به رسمیت شناخت:

انتقاد مردم، فقط از دولت و مجلس و قوه‌ی قضائیه نیست؛ نه، ممکن است از شخص حقیر هم انتقاد داشته باشند اما این انتقاد منافاتی ندارد با ایستادگی پای نظام اسلامی و نظام انقلابی که با فداکاری این ملت به وجود آمده است.

رهبر ایران در حالی «ایستادگی پای نظام اسلامی» را مغایر شعارها علیه او نمی‌داند که بخش دیگری از شعارهای اعتراضات دی نفی نظام جمهوری اسلامی بود.

خامنه‌ای و حامیان او همواره اعتراضات دی را به سرویس‌های جاسوسی کشورهای خارجی و «نفوذ دشمن» ربط داده‌اند و معترضان را به معترضان واقعی و «اغتشاش‌گر» تقسیم کرده‌اند. آنها اعتراضات را نه نشانه نارضایتی از نظام، بلکه نشانه نارضایتی از عملکرد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران می‌دانند.

کاظم صدیقی، امام جمعه منصوب رهبری در تهران ۲۲ دی معترضان را «آشغال» خوانده بود.


در همین زمینه

تحلیل خامنه‌ای از خیزش اعتراضی مردم: دشمن−دشمن!

Share