Share

محمدرضا تابش، نماینده تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شماری از اساتید دانشگاه و متخصصان منابع طبیعی که برای دفاع از فعالان بازداشتی محیط زیست به تهران رفته بودند، در حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج جان خود را از دست دادند.

مدل هواپیمای ملخ‌دار ATR72 که امروز در سمیرم اصفهان سقوط کرد

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در اطلاعیه‌ای که در اختیار خبرگزاری‌ها قرار داده، نوشته:

«حادثه تاسف‌بار سقوط هواپیما در مسیر یاسوج که منجر به جان باختن ده‌ها تن از سرنشینان و کادر هدایت کننده هواپیما شد، و جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصان متعهد و از خود گذشته محیط زیست و منابع طبیعی که در روزهای اخیر با حضور در مجلس شورای اسلامی از تلاشگران این عرصه و فعالیت‌های آنها مستنداً دفاع نمودند را به کام مرگ کشید».

در روزهای گذشته، به دنبال انتشار خبر مرگ کاووس سیدامامی، بازداشت شماری از فعالان محیط زیست خبرساز شد.

فعالان بازداشت شده از مدیران و کارکنان «مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان» بودند.

در حال حاضر هومن جوکار (مدیر پروژه یوز آسیایی)، سپیده کاشانی (همسر هومن جوکار)، نیلوفر بیانی (مشاور سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد)، مراد طاهباز (فعال محیط زیست و میراث فرهنگی) و سام رجبی (فعال محیط زیست و عضو سابق موسسه حیات وحش میراث پارسیان) به اتهام جاسوسی در بازداشت به سر می برند.

خبر بازداشت این افراد در ابتدا به دلیل فشارهای امنیتی بر خانواده‌های‌شان مسکوت ماند اما با جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین، اسامی بازداشت‌شدگان به رسانه‌ها راه یافت.

در حال حاضر این فعالان محیط زیست در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به سر می‌برند.

 


در همین زمینه

پرواز تهران‌ـ‌یاسوج هواپیمایی آسمان با ۶۵ سرنشین سقوط کرد

بازداشت فعالان محیط زیست، پرونده‌سازی برای دولت؟

Share