Share

در زندان عادل‌آباد شیراز حکم قطع دست و پای دو سارق به اجرا گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روابط عمومی دادگستری استان فارس روز گذشته ۲۰ آذرماه اعلام کرد که این حکم با دستور علی القاصی‌مهر، دادستان عمومی و انقلاب شیراز اجرا شده است.

بنا به این گزارش، یکی از این سارقان، مسلحانه از بانک‌های شیراز سرقت کرده و حکم قطع دست وی پیش از این اجرا شده بود و اکنون حکم قطع پای او اجرا شد.

سارق دیگر که به اتهام چند سرقت در حوزه قضایی خنج دستگیر شده بود نیز به قطع ید محکوم شد و حکم وی به دستور دادستان مرکز استان در زندان عادل‌آباد اجرا شد.

علی القاصی‌مهر، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، اجرای این حکم‌های شرعی را "در راستای برخوردهای قاطع دستگاه قضایی با جرایم" دانست

علی القاصی‌مهر، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، اجرای این حکم‌های شرعی را "در راستای برخوردهای قاطع دستگاه قضایی با جرایم" دانست و گفت: "دستگاه قضایی فارس در برخورد شدید با جرایم مهم و اجرای حدود الهی مصمم خواهد بود."

وی "جدیت" در اجرای چنین احکامی را "یکی از راهکارهای پیش‌گیری کیفری در وقوع جرایم مهم و خطرناک خواند" و اجرای این احکام را "درس عبرتی برای مجرمان سابقه‌دار" دانست.

قطع دست و پا با استناد به احکام شرع در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است.

‌در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.

همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد که سارق قبل از اجرا حد مرتکب شده است پای چپ او بریده می‌شود.

چنین احکامی هنوز در ایران به اجرا گذاشته می شوند. در یکی از آخرین نمونه‌ها روز شنبه ۱۶ مهرماه سال جاری در اصفهان قطع دست چهار مرد سارق اجرا شد.
 

Share