Share

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید مسکو حاضر است پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل درباره آتش‌بس ۳۰ روزه در غوطه شرقی را بپذیرد به‌شرط آن‌که داعش و جبهه النصره از این آتش‌بس مستثنی باشند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

به‌گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، سرگئی لاوروف پنج‌شنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند گفت: «آتش‌بس نباید به هیچ وجه شامل دو گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره و سایر گروه‌هایی باشد که با این دو گروه همکاری و به مناطق مسکونی دمشق خمپاره شلیک می‌کنند، بشود.»

لاوروف کشورهای غربی را متهم کرد که نمی‌خواهند تروریست‌ها را از چارچوب آتش‌بس در سوریه خارج کنند و این به‌گفته او «سئوال‌برانگیز» است.

در پی پنج روز بمباران شدید نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی، از سوی سوئد و کویت پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده که بر اساس آن در این منطقه آتش‌بس ۳۰ روزه برقرار خواهد شد. این قطعنامه قرار است امروز (پنج‌شنبه) به رأی گذاشته شود.

لاوروف درباره تصویب این پیش‌نویس می‌گوید این نگرانی وجود دارد که با چنین قطعنامه‌ای آتش‌بس در مورد دمشق به‌اجرا در آید و نه عناصر مسلح.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه اظهار امیدواری کرده است که شورای امنیت بتواند با تصویب این قطعنامه مانع از ادامه خشونت‌ها در غوطه شرقی شود.

نیروهای رژیم سوریه بمباران غوطه شرقی را از یکشنبه ۱۸ فوریه / ۲۹ بهمن آغاز کردند و تاکنون در این حملات بیش از ۳۸۰ نفر کشته شده‌اند که ۹۰ نفر آن‌ها کودک بودند. همچنین یک هزار و ۹۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. این منطقه در دست شورشیان سوریه است و از سال ۲۰۱۳ تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.

مسکو از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است و بارها از این حق خود در تصویب قطعنامه‌ها درباره سوریه استفاده کرده است.

روز گذشته (چهارشنبه)، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: «ما نمی‌توانیم آتش بس را اینگونه برقرار کنیم. این یک روندی طولانی و پیچیده است.»

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه در حملات روز پنج‌شنبه دست‌کم ۳۳ غیرنظامی، از جمله هفت کودک، کشته شدند. همچنین پیکرهای ۲۶ غیرنظامی که در روزهای گذشته جان خود را از دست دادند نیز از زیر آوار خارج شدند.

بیشتر بخوانید:

در پنجمین روز حمله به غوطه شرقی ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Share