Share

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که ارتش میانمار در جریان سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور ده‌ها روستا را نابود کرده است.

بقایای خانه‌های سوخته مسلمانان روهینگیا در راخین؛عکس به شش سپتامبر گذشته مربوط است – منبع: afp

گزارش دیده‌بان حقوق بشر که جمعه ۲۳ فوریه / چهارم اسفند منتشر شد، بر مبنای عکس‌های ماهواره‌ای از ایالت راخین، محل سکونت اقلیت روهینگیا تنظیم شده است. این سازمان حقوق بشری پیشتر نیز با روشی مشابه از ادامه تخریب خانه‌ها و روستاهای اقلیت روهینگیا پرده برداشته بود.

بر اساس این گزارش، دست‌کم ۵۵ روستا از اواخر سال گذشته میلادی تاکنون با خاک یکسان شده‌اند تا پناهجویان فراری به بنگلادش توان بازگشت به آنها را نداشته باشند. آنگ سان سوچی، رهبر میانمار پیش از این خواهان بازگشت پناهجویان مسلمان به کشور شده بود. این طرح بازگشت اما مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر قرار گرفت که خواهان «پایان آپارتاید» علیه این اقلیت هستند.

حکومت میانمار اقلیت روهینگیا را قومی بنگلادشی و مهاجر به راخین می‌داند، در حالی‌که این مسلمانان سده‌ها در این سرزمین زیسته‌اند.

تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار تن از این مسلمانان از هراس سرکوب دولتی خانه‌هایشان را ترک کرده و به مرز با بنگلادش گریخته‌اند.

خشونت‌ها در میانمار ۲۵ اوت گذشته، با حمله «ارتش آزادی‌بخش آراکان روهینگیا» به ۳۰ ایستگاه پلیس در نزدیکی شهر مونگداو تشدید شد. آراکان نام باستانی راخین است.

واکنش ارتش میانمار به این حملات که با سلاح و چماق و بمب دست‌ساز صورت گرفت، بسیار شدید بود و شهروندان عادی روهینگیا و روستاهای آنان را هدف قرار داد.

برخورد میانمار با اقلیت روهینگیا که از چندین سال پیش «پاکسازی قومی» توصیف شده است، با محکومیت یکپارچه جامعه بین‌المللی روبرو شد.

دیده‌بان حقوق بشر ویدئوی زیر را از نابودی روستاهای روهینگیا به دست ارتش میانمار منتشر کرده است:


در همین زمینه

Share