Share

در دیدار سیسی و بن سلمان در قاهره، عربستان سعودی و مصر صندوق مشترکی را برای توسعه یک شهر بزرگ به‌وسعت یک هزار کیلومترمربع در جنوب صحرای سینا ایجاد کردند.

دیدار عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در قاهره

دیدار عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در قاهره

به‌گزارش رویترز، این قرارداد در آغاز سفر سه روزه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به قاهره به امضا رسید. بن سلمان شامگاه یکشنبه ۴ مارس / ۱۳ اسفند وارد قاهره شد. این نخستین سفر رسمی خارجی ولیعهد سعودی است.

عربستان سعودی و مصر روابط خود را از زمانی که عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۳ حکومت اسلامگرایان نزدیک به اخوان المسلمین را با کودتا کنار زد تقویت کرده‌اند. هر دو کشور اخوان المسلمین را یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

یک مقام سعودی به رویترز گفته است که بخشی از صندوق ایجادشده مشترک سرمایه‌گذاری ریاض در اختیار توسعه پروژه شهر «نئوم» در طرف مصر صرف خواهد شد.

ولیعهد عربستان سعودی در اکتبر گذشته از این پروژه به‌عنوان گامی در راه کاهش وابستگی اقتصادی عربستان سعودی به درآمد نفتی نام برده بود.

این قرارداد سرمایه‌گذاری ارتباطات استراتژیک بین ثروتمندترین و پرجمعیت ترین کشور عربی را برجسته می‌کند.

قاهره از ریاض در مقابله با شیعیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، پشتیبانی می‌کند و ژوئن سال گذشته نیز به تحریم‌های عربستان سعودی علیه قطر پیوست. عربستان سعودی، بحرین امارات متحده عربی و مصر اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری، و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان با این کشور رابطه سیاسی‌شان را قطع می‌کنند.. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها نیز بر روی قطر مسدود شد.

آن‌ها قطر را متهم به همکاری با تروریسم کرده و از این کشور خواستند که از جمله روابط خود با ایران را کاهش دهد.

دولت مصر همچنین به رغم انتقادهای گسترده در کشور، جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ را به عربستان سعودی واگذار کرد. این جزایر در محدوده مرزهای آبی عربستان سعودی قرار دارند اما حاکمیت آن‌ها در اختیار مصر بود. سیسی ۲۴ ژوئن گذشته واگذاری این جزایر به عربستان سعودی را پس از تصویب آن در پارلمان مصر تأیید کرد. دادگاه عالی مصر شنبه ۳ مارس / ۱۲ اسفند تصمیم پیشین دولت و پارلمان این کشور برای واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان سعودی را تأیید کرد.

نخستین بار ریاض و قاهره در آوریل ۲۰۱۶ بر سر واگذاری این دو جزیره توافق کردند که در پی آن اعتراضات گسترده‌ای به راه افتاد. مخالفان این تصمیم را نقض قانون اساسی مصر می‌دانستند.

عبدالفتاح سیسی و محمد بن سلمان در دیدار خود همچنین بر ادامه همکاری در زمینه مقابله با مداخله‌های منطقه‌ای تأکید کرده و توافقنامه‌ای نیز در زمینه همکاری دو کشور در عرصه محیط زیست و کاهش آلودگی امضا کردند.

دیدار بن سلمان از قاهره سه هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری مصر انجام می‌شود. عبدالفتاح سیسی از هم‌اکنون برای دور بعدی ریاست جمهوری خود آماده می‌شود. پس از آن‌که حکومت مصر تمام کاندیداهای اپوزیسیون را زیر فشار گذاشت و یا آن‌ها را دستگیر کرد یا مورد ضرب و ستم قرار داد، اپوزیسیون مصر انتخابات را نمایشی خواند و آن را تحریم کرد.

در حالی که مصر در تلاش است تا با هرگونه اختلال داخلی برخورد کند، در مسائل کلیدی سیاست خارجی، از جمله درگیری بین پادشاهی سعودی و ایران، سیاست نزدیکی با عربستان سعودی دارد.

محمد بن سلمان در ادامه سفرهای خارجی‌اش چهارشنبه ۷ مارس / ۱۶ اسفند به بریتانیا خواهد رفت. او از ۱۹ تا ۲۲ مارس (۲۸ اسفند تا دوم فروردین ۱۳۹۷) نیز به واشنگتن سفر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

در آستانه سفر ولیعهد سعودی به قاهره، واگذاری دو جزیره مصر به عربستان تأیید شد

Share