Share

محمدرضا زائری، روحانی اصولگرای منتقد، گفته که پس از سخنان روز گذشته رهبر جمهوری اسلامی درباره حجاب، پیام‌های متفاوت و بعضا حمله‌های مستقیم به او آغاز شده اما ضمن اطاعت محض از ولی فقیه نمی‌تواند در فهم خود از سیاست‌های غلط جمهوری اسلامی درباره حجاب تغییری ایجاد کند. در روزهای گذشته نقل خاطرات از روحانیون بنیانگذار جمهوری اسلامی و موضع‌گیری‌های مراجع تقلید درباره حجاب، به بحث درون گروهی میان حاکمیت دامن زده و رهبر جمهوری اسلامی را نگران کرده که غیر خواص وارد موضوع شوند.

محمدرضا زائری. سایت تسنیم در مقاله‌ای درباره او نوشته است: « زائری، علی‌رغم این‌که قانونی‌شدن حجاب را می‌‌پذیرد و قبول دارد، اما بارها در مصاحبه‌های مختلف و بدون تعارف گفته است: باحجاب اجباری مخالفم و معتقدم یکی از اشتباهات ما در حوزه اجتماعی بعد از انقلاب اجبار حجاب بود و ما باید این را اعتراف کنیم و بپذیریم.»

محمدرضا زائری. سایت تسنیم در مقاله‌ای درباره او نوشته است: «زائری، علی‌رغم این‌که قانونی‌شدن حجاب را می‌‌پذیرد و قبول دارد، اما بارها در مصاحبه‌های مختلف و بدون تعارف گفته است: باحجاب اجباری مخالفم و معتقدم یکی از اشتباهات ما در حوزه اجتماعی بعد از انقلاب اجبار حجاب بود و ما باید این را اعتراف کنیم و بپذیریم.»

محمدرضا زائری گفته که دیدگاه صریح خامنه‌ای در این موضوع، برای او تازگی نداشته و چند ماه قبل هم پیام او را دریافت کرده و به صورت شفاف موضعش درباره مسأله الزام اجتماعی و قانونی حجاب- مطرح شد.

زائری گفته که به مسؤولان دفتر رهبری که حامل پیام بوده‌اند گفته که موضعش از سر انفعال و جوزدگی نیست و حاصل چندسال فکر عمیق و تأمل دقیق و مشاهده اجتماعی و مشورت با خبرگان و کارشناسان به راحتی تغییر نمی‌کند و فهم او همچنان همین است. او در عین حال تاکید کرده که نظر رهبری را فصل‌الخطاب می‌داند و از دستور او اطاعت می‌کند.

روز گذشته علی خامنه‌ای در سخنرانی خود در برابر مداحان، بحث حجاب را از حیطه بیان خارج دانست و با تاکید ویژه‌ای آن را ممنوع کرد. او گفت طرح مسئله حجاب اجباری او را «حساس» کرده است. از نظر او هر کس در این باره حرف بزند «همان خطی را دنبال می‌کند که دشمن نتوانسته با آن‌ همه هزینه در کشور به نتیجه برساند».

آیت الله سبحانی، مرجع تقلید، هم پیش‌تر گفته بود که حجاب دستور الهی است و بحث اختیار در آن مطرح نیست:

«همان طور که روحانیت در مسائل فیزیک و شیمی و علوم دیگر اظهار نظر نمی‌کند دیگران هم نباید در مورد حلال و حرام و مسائل دینی که در آن علم ندارند دخالت کنند.»

امروز هم در نمار جمعه تهران، کاظم صدیقی با گریز به موضوع دختران خیابان انقلاب، به عدم مداخله «غیر» در این موضوع اشاره کرده:

«از زمان رضاخان تحمیل فرهنگی برای برداشتن حجاب آغاز شد. امروز برخی افرادی که پدران‌شان در دین شاخص بودند می‌آیند و حرف‌هایی درباره حجاب می‌زنند.»

این اظهارات به دنبال آن مطرح شده که چند روز قبل، علیرضا بهشتی، فرزند محمد حسین بهشتی، نخستین رییس دیوان عالی کشور بعد از انقلاب، گفته بود پدرش با حجاب اجباری مخالف بوده است. این اظهارات اما با واکنش محافظه‌کاران روبه‌رو شده و از جمله رجا نیوز در مطلبی، سخنرانی محمد حسین بهشتی در دفاع از حجاب اجباری را منتشر کرده که در آن او گفته جامعه در مقابل بی‌حجابی نهی از منکر می‌کند و خود به خود مقداری از آزادی زنان را از دست‌شان می‌گیرد.

یک روحانی در مشهد هم با نقل خاطره‌ای درباره مرتضی مطهری گفته بود او هم با اجباری کردن حجاب مخالف بوده: گفته‌هایی که بعدا از سوی علی مطهری پسر او رد شد: کشمکش بر سر اجباری شدن حجاب: تاریخ مذکر یک پدیده

با وجود این هجمه‌ها محمدرضا زائری نوشته است:

«ما در عرصه فکر و فهم، صغیر و تابع نیستیم و از این رو مراجع تقلید و عالمان دین از جمله رهبر بزرگوار انقلاب نمی‌توانند در فهم و دیدگاه و شناخت و تشخیص ما تصرف کنند، اما در همان حال در ساحت عمل مقلد و تابع و مطیع و پیرو هستیم.»

این روحانی تاکید کرده که امروز هم موضع او پس از سخنان صریح و قاطع رهبر همان است و به باور او سیاست‌های عملی جمهوری اسلامی در حوزه حجاب تاکنون خطا بوده و به نتیجه‌ای نرسیده است و این فهم او با سخنان رهبر تغییر نکرده و نمی‌کند.

البته این روحانی که به موضع‌گیری‌های متفاوت و منتقدانه مشهور است، گفته عملش چه به عنوان یک مقلد نسبت به مرجع تقلیدش -رهبر جمهوری اسلامی- و چه به عنوان یک شهروند کاملا معتقد به ولایت فقیه، اطاعت و تسلیم محض است.

او برای تاکید بر ولایت‌پذیری‌اش، نوشته:

«از همان روز که پیام ایشان به من رسید نه دیگر در این موضوع سخنی گفتم و نه چیزی نوشتم، و علیرغم مراجعات فراوان از رسانه‌ها و نهادهای علمی برای میزگرد و مصاحبه و سخنرانی با جدیت سکوت کردم تا حدی که جلد سوم کتاب خود در موضوع حجاب با نام “زن بدحجاب، مرد بد حساب” را با این که آماده چاپ بود منتشر نساختم.»

محمد رضا زائری که سال‌هاست خود را به عنوان یک روحانی متفاوت و نواندیش نشان می‌دهد، سابقه‌ای طولانی در حرف‌های جنجالی دارد.

او که زمانی با بنیان گذاشتن یک مرکز بزرگ فرهنگی و آموزشی برای نوجوانان به نام «خانه روزنامه نگاران جوان» و انتشار نشریه‌ای به نام «خانه»، برای نسلی از روزنامه‌نگاران جوان شناخته شده و تا حدی محبوب بود، مدتی بعد از راه‌اندازی این موسسه به دلیل  انتشار نامه نوجوانی که در آن شبهاتی درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی روح الله خمینی مطرح شده بود، به دادگاه کشیده شد؛ نشریه ‌اش لغو امتیاز شد و به زندان افتاد.

او پس از این واقعه هم داستان‌های جنجالی داشته، از انتشار عکس بدون عبا و عمامه در اینستاگرام تا اظهارنظرهای جنجالی درباره موضوعات حساس جامعه. بسیاری از این اظهارنظرها درباره حجاب و زنان بوده است.

در حرف‌های محمدرضا زائری هرچند می‌توان رگه‌هایی از مخالفت با حجاب اجباری پیدا کرد، اما او را نمی‌توان معتقد به حق زنان برای انتخاب پوشش دانست. با این حال در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، صحبت‌های او به عوان یک روحانی همیشه با استقبال مواجه می‌شود. در مقابل گروه‌های تندروتر جامعه معتقدند که صحبت‌های او «اسباب خشنودی بدحجابان و بی‌حجابان را فراهم می‌کند.»

او همواره تاکید می‌کند که معتقد به گفتمان درون گروهی درباره حجاب است. او بر سر موضع انتقادش از اجباری بودن حجاب می‌ایستد اما می‌گوید در جمهوری اسلامی به زیرساخت‌های لازم برای این کار توجه نشده است.


در همین زمینه

خامنه‌ای خیزش دی‌ ۹۶و اعتراضات “دختران خیابان انقلاب” را از یک جنس دانست

مخالفت با حجاب اجباری یا گذاشتن شیرینی خامه‌ای در یخچال؟

Share