Share

ریچارد رتکلیف،‌ همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه بریتانیا علت تأخیر در آزادی این روزنامه‌نگار زندانی در ایران را علی‌رغم «دریافت پیام‌های مثبت از سوی تهران» جویا شده است.

نازنین زاغری همراه همسر و پسرش

رتکلیف شنبه ۱۰ مارس در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «اسکای‌نیوز» گفت که علت آزادنشدن نازنین زاغری مشخص نیست و از بوریس جانسون،‌ وزیر خارجه بریتانیا خواست تا در این باره پاسخ بدهد. او گفت:‌

«این هفته رئیس زندان گفت “بله، من با آزادی او چندماه پیش موافقت کرده‌ام”. خب پس چیزهایی برای امیدواری وجود دارد. می‌خواهم با بوریس جانسون ملاقات کنم و بپرسم “مانع چیست؟”»

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز توسط مراجع قضایی ایران به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی به پنج سال زندان محکوم شده. او این اتهام را رد کرده است.

به گزارش روزنامه «گاردین»، یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به سخنان رتکلیف گفته است که «ما با هر مورد به شیوه‌ای برخورد می‌کنیم که نتیجه مورد نظر حاصل شود و به همین خاطر بر سر هر مشکل و تغییری توضیح نخواهیم داد.»

کارزار حمایت از نازنین زاغری پیش از این مدعی شده بود که دلیل باقی‌ماندن او در زندان به دلیل مناقشه بریتانیا و ایران بر سر سود بدهی یک قرارداد تسلیحاتی تحقق‌نیافته بین این دو کشور است.

جانسون نوامبر گذشته به اشتباه در برابر شماری از نمایندگان پارلمان بریتانیا گفته بود که نازنین زاغری زمان سفر به ایران «فقط در حال آموزش خبرنگاری بوده». این اظهارنظر نادرست که روایت مقام‌های امنیتی تهران درباره بازداشت زاغری را توجیه می‌کرد،‌ باعث اعتراض کارزار حمایت از آزادی زاغری شد.

جانسون پس از آن عذرخواهی کرد و گفت که «برای آزادی نازنین زاغری، هر سنگی را از این سو به آن سو خواهد کرد.» او در سفر آذرماه به ایران برای آزادی زاغری به رایزنی پرداخت.


در همین زمینه

نازنین زاغری به خاطر اختلاف بر سر سود بدهی بریتانیا در زندان مانده است

Share