Share

پس از آن‌که وزیر کار استیضاح شد و تنها با اختلاف یک رأی وزیر باقی ماند، نوبت بعد از ظهر جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به استیضاح عباس آخوندی، وزیر را و شهرسازی اختصاص یافت. «عدم توانایی در مواجهه با بحران‌های موجود در سیستم حمل‌ونقل کشور»، «عدم نظارت بر سیستم ناوگان هوایی و زمینی»، «عدم اجرای برنامه‌های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی» و «بی‌انگیزگی در اداره امور وزارتخانه ذیربط» از دلایل استیضاح آخوندی بود. او سرانجام با ١۵٢  رأی مخالف استیضاح، ٩٢  رأی موافق استیضاح، دو رأی ممتنع و یک رأی باطل وزیر راه ماند. آخوندی در سخنانش دلالان بخش‌های مختلف را اصلی‌ترین حامیان استیضاح خود دانست و وضعیت اقتصادی کشور را بد توصیف کرد.

عباس آخوندی، وزیر را و شهرسازی در جلسه استیضاح‌اش در مجلس نمونه‌هایی از وضعیت دشوار اقتصادی ایران را بازگو کرد.

عباس آخوندی، وزیر را و شهرسازی در جلسه استیضاح‌اش در مجلس نمونه‌هایی از وضعیت دشوار اقتصادی ایران را بازگو کرد.

درخواست استیضاح عباس آخوندی در فردای سقوط هواپیمای مسافربری تهران ـ یاسوج شرکت آسمان ارائه شد. این هواپیما ۲۹ بهمن با بیش از ۶۰ سرنشین ۵۰ دقیقه پس از پرواز از رادار ناپدید و با برخورد با کوه دنا در منطقه سمیرم اصفهان سقوط کرد. عامل این سقوط بی‌توجهی خلبان به محدودیت پرواز عنوان شد.

فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، هم با استیضاح وزیر راه و شهرسازی و هم با استیضاح وزیر کار مخالفت کرده بود اما  اکثریت نمایندگان فراکسیون نمایندگان ولایی موافق استیضاح عباس آخوندی بودند. فراکسیون مستقلین مجلس هم رأی به استیضاح وزیر راه را به عهده اعضای خود گذاشته بود.

چکیده‌ای از سخنان نمایندگان مجلس در انتقاد از عباس آخوندی:

احد آزادی‌خواه، نماینده ملایر

• چه اشکالی در کار است که نمایندگان سه بار شما را استیضاح کرده‌اند.
• پول ندارید، به مردم قول ندهید و پروژه‌ای را کلنگ نزنید.
• گفته اید دولت در حال بررسی مسکن مهر است چشم مردم خشک شد پس کی نتیجه را اعلام می‌کنید؟
• مردم ساکن مسکن مهر در آرزوی مراکز درمانی هستند فضای سبز پیشکش!
• گفتید جایگزین مسکن مهر، مسکن اجتماعی می‌آورید؛ این مسکن اجتماعی کجاست؟!
• چرا از ۲۰۰ هواپیمای خریداری شده پس از برجام، تنها ۷ فروند وارد کشور شده. بقیه کجاست؟
• برای افرادی حکم زدید که در بیش از پنج شرکت مشغول به کار و یا بازنشسته بودند.

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه

• شما مسکن مهر را پنج سال است که نگه داشته‌اید. گفتید هر سال ۶۰۰ هزار مسکن افتتاح می‌کنیم اما سال ۹۵ بدترین آمار مسکن در ۱۵ سال اخیر را داشتیم.
• کارکنان زیر مجموعه شما از استیضاح حمایت می‌کنند.
• ویلای لواسانات آقای وزیر با میل‌گردهای ساختمان مجلس ساخته شده است.
• خوی اشرافی‌گری باعث شده وزیر راه تولید خارجی را به داخلی ترجیح دهد.

محمدقسیم عثمانی، نماینده بوکان

• جاده‌های کشور به قتلگاه مردم تبدیل شده است کشته شدن سالانه ۱۷ هزار نفر موضوع قابل تاملی است
• دولت تدبیر و امید قرار بود مسکن اجتماعی را جانشین مسکن مهر کند اما بعد از پنج سال غیر از سکوت، هیچ اقدامی انجام نداده است.
• ضریب پوشش آسفالت راه روستایی در یک جا ۹۰ درصد و در جای دیگر کمتر از ۳۵ درصد است. این تفاوت باعث شکاف، نارضایتی و مسائلی از این دست می‌شود.

علیرضا بیگی، نماینده تبریز

• یکی از مباحثی که هنوز بر جان و روح مردم در آذربایجان سنگینی می‌کند، حادثه قطار تبریز – مشهد است. به واسطه ناکارآمدی و عدم پیش بینی‌های لازم ۵۰ نفر جان خود را از دست دادند. از قوه مجریه و وزارت راه و شهرسازی انتظار این بود که در این‌باره کسانی که در مسیر انجام وظیفه خود دچار سستی بودند، مورد برخورد قرار می‌گرفتند که در این‌باره اقدامی صورت نگرفت.
• مردم حس می‌کنند که اقداماتی در مورد زلزله‌ها و بارش‌های اخیر و سوانح هواپیمایی در حوزه پیشگیری انجام نشده است.
• آقای وزیر از مسکن اجتماعی صحبت می کنید. اگر در این پنج سال یک واحد مسکن اجتماعی ایجاد شده به مردم نشان دهید.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در جلسه بعدازظهر سه‌شنبه ۲۲ اسفند استیضاح خود را به دلیل سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج دانست و با بیان این‌که «۲۵ حادثه در این دو ماه در کشورهای دیگر رخ داده» و «کشورهای پیشرفته با برف و سرمایی بسیار کمتر از این دچار مشکلات حمل و نقل شدند»، افزود: «حمل و نقل یک سیستم پیچیده و باز است و میلیون‌ها نفر در آن ایفای نقش می‌کنند. بنابراین وقتی ما از یک سانحه صحبت می‌کنیم نه از یک عامل بلکه از مجموعه عوامل صحبت می‌کنیم.»

او درباره این‌که چرا استعفا نداده است، گفت: «اگر قرار باشد بعد از بروز هر حادثه‌ای وزرای مربوطه استعفا دهند دلیلی وجود ندارد (…) اگر در مورد این حادثه من مانع رسیدگی بودم قطعاً کناره‌گیری می‌کردم (…)همان قدر که استعفا درست است، استعفای نادرست هم غلط می‌باشد.»

آخوندی در مورد حادثه قطار تبریز ـ مشهد نیز گفت این حادثه در حوزه وزارت راه و شهرسازی نبوده که او بخواهد استعفا دهد.

«نگران وضعیت اقتصاد ایران هستم»

عباس آخوندی از تجهیزات بسیار محدود و فرسوده وزارت راه در مواجه با برف و سرمای شدید سخن گفت و برای نمونه اعلام کرد که دستگاه نمک‌پاش در تهران تنها ۴۲ دستگاه است که از عمر آن‌ها ۲۵ سال می‌گذرد.

به‌گفته او برای نگه داشتن راه‌های کشور براساس استانداردهای جهانی به چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز است که کل اعتبار راهداری در بهترین حالت به ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

مشکل مالی این وزارتخانه به حدی است که وزیر راه در سخنان خود از پرداخت نشدن سه ماه حقوق شمار زیادی از کارگران راهدار و بخش نگهداری ریل‌ها خبر داد.

او شرایط اقتصادی ایران را «سخت» توصیف کرد و گفت: «من واقعا نگران وضعیت اقتصاد ایران هستم (…) ۶۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به اقتصاد است و این یعنی ۵۲ درصد تولید ناخالص داخلی. این به معنای متلاشی شدن همه شرکت‌هاست.»

آخوندی میزان بدهی و معوقات بانکی را هم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اعلام کرد که در سال ۱۳۸۶، میزان قدرت وام‌دهی به شرکت‌ها ۳۸ درصد بود که این رقم اکنون به ۱۲ درصد کاهش یافته است. او تأکید کرد که با این وضع بودجه انجام کار بزرگ امکان‌پذیر نیست.

وزیر راه و شهرسازی اتهامات مالی علیه خود را رد کرد و گفت: «دلالان در بخش‌های مختلف اصلی‌ترین حامیان استیضاح وزیر راه و شهرسازی هستند» و دلیل فشارها علیه او این است که مانع کار دلالان شده است. به‌گفته او «در گذشته به ازای معامله یک هواپیما، دلال هفت میلیون دلار حق دلالی دریافت می‌کرد اما در دوره بنده قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ هواپیما امضا شد و حتی یک سنت حق دلالی پرداخت نشد.»

در نوبت صبح سه‌شنبه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی استضاح شد و سرانجام  با یک رأی اختلاف وزیر ماند.

بیشتر بخوانید:

ربیعی با اختلاف یک رأی وزیر ماند

Share