Share

رجب طیب اردوغان در سخنان تازه‌ای از سقوط نزدیک عفرین به دست نیروهای ارتش ترکیه و متحدانش تا شامگاه چهارشنبه خبر داد و گفت غیرنظامیان از منطقه خارج شده‌اند. کردها اما می‌گویند هر دو موردی که اردوغان گفته جعلی است.

حملات هوایی به عفرین ـ عکس از آرشیو

حملات هوایی به عفرین ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه ۱۴ مارس / ۲۳ اسفند در دیدار با مقام‌های محلی در آنکارا گفت: «امیدوارم تا شامگاه امروز عفرین را به طور کامل تحت کنترل خود درآوریم.»

او این سخنان را یک روز پس از آن‌که اعلام شد عفرین در محاصره ارتش ترکیه و متحدانش قرار دارد بیان کرد.

عفرین اصلی‌ترین هدف عملیات «شاخه زیتون» ترکیه است که آنکارا با اجازه مسکو از ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی آن را در شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است. نیروهای ارتش آزاد سوریه، از مخالفان رژیم اسد نیز در این عملیات در کنار ارتش ترکیه قرار دارند.

ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که سال‌ها با آن در جنگ است، یکی می‌داند و آن‌ها را «تروریست» می‌خواند.

رئیس جمهور ترکیه افزود غیرنظامیان عفرین با خودرو از طریق گذرگاه ایجاد شده از منطقه خارج شده‌اند.

اردوغان همچنین گفت ترکیه پس از پایان عملیات عفرین هیچ چشمداشتی به این منطقه ندارد.

در روزهای گذشته اردوغان و دیگر مقام‌های ترکیه بارها از محاصره عفرین و پیروزی نزدیک ارتش این کشور در نبرد با کردهای سوریه سخن گفته‌اند.

شبه‌نظامیان کردِ «یگان‌های مدافع خلق» سخنان روز چهارشنبه اردوغان را غیرواقعی خواندند. نوری محمود، سخنگوی «یگان‌های مدافع خلق» در این‌باره گفت: «شامگاه امروز عفرین را تصرف می‌کنند؟ اردوغان به مردم دروغ می‌گوید. من نمی‌دانم چنین اتفاقی چگونه رخ خواهد داد؟»

نوری محمود همچنین گفت، این‌که آنکارا گفته است غیرنظامیان از عفرین تخلیه شده‌اند نیز دروغ است.

از سوی دیگر، پس از حملات هوایی ارتش ترکیه که منجر به کشته شدن پنج نفر از سربازان ارتش سوریه شد، نیروهای طرفدار دولت سوریه چهارشنبه مواضع ترکیه در شمال سوریه را بمباران کردند.

یکی از فرماندهان ارتش سوریه به رویترز گفت شبه‌نظامیان شیعه با توپخانه مواضع ترکیه در شهر مارع، واقع در شمال حلب را بمباران کردند.

ترکیه به یک پست بازرسی در جاده عفرین حمله کرده بودند. نیروهای طرفدار دولت سوریه در کنار «یگان‌های مدافع خلق» در عفرین علیه ترکیه می‌جنگند.

دفتر امور انسانی سازمان ملل متحد (OCHA) روز چهارشنبه اعلام کرد که نبردها در عفرین هزاران نفر را مجبور کرده که خانه و کاشانه خود را ترک کنند و به سمتی بروند که قلمرو دولت سوریه محسوب می‌شود.

دفتر امور انسانی سازمان ملل همچنین گفته است که پس از آن‌که نیروهای ترکیه سد اصلی و ایستگاه آب منطقه را به تصرف خود در آوردند، جریان آب در عفرین قطع شده است.

به‌گفته سازمان ملل در حال حاضر «کارگران محلی نمی‌توانند به کنترل سد دسترسی پیدا کنند تا آب را به جریان اندازند و آب قطع شده است.» مردم مجبورند از آب تصفیه نشده و غیربهداشتی استفاده کنند.

«یگان‌های مدافع خلق» گفته‌اند که نیروهای ارتش ترکیه هفته گذشته سد روی دریاچه میدانکی و یک ایستگاه پمپاژ آب را به تصرف خود در آورند.

بیشتر بخوانید:

کردهای سوریه ترکیه را به «پاکسازی قومی» در عفرین متهم کردند

اردوغان: ارتش ترکیه در آستانه ورود به عفرین است

Share