Share

حمید بقایی می‌خواست خود حکم حبسش را در برابر سفارت انگلیس آتش بزند. اسفندیار رحیم مشایی این کار را به جای او انجام داد.

اسفندیار رحیم مشایی و یارانش در برابر سفارت بریتانیا در حالی که حکم محکومیت حمید بقایی را پیش از آتش زدن آن ورق می‌زند.

اسفندیار رحیم مشایی و یارانش در برابر سفارت بریتانیا در حالی که حکم محکومیت حمید بقایی را پیش از آتش زدن آن ورق می‌زند.

علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری او، در یادداشتی در “دولت بهار”، سایت طرفداران احمدی‌نژاد، نوشته است که عجله قوه قضاییه برای اجرای حکم زندان حمید بقایی به این خاطر بوده که این یار نزدیک احمدی‌نژاد می‌خواسته است حکمی را که قوه قضاییه برای او صادر کرده بود، خود در برابر سفارت بریتانیا آتش بزند.

حمید بقایی شامگاه سه‌شنبه بعد از تأیید حکم دادگاه بدوی استان تهران، برای گذراندن ۱۵ سال حبس و پرداخت ۴۳ میلیارد تومان زندانی شد.

جوانفکر نوشته است:

«آقای بقایی تنها دقایقی پس از دریافت حکم دادگاه تجدید نظر بازداشت و به زندان منتقل شد. دادستان تهران باید به این سئوال پاسخ دهد که چرا دستگاه قضایی در این امر شتاب و عجله داشته است؟ هیچکس از شما نخواهد پذیرفت که نگران فرار او از کشور بوده اید؟ بنده بر این باورم که عجله دستگاه قضایی در نحوه اجرای عجیب و غریب حکم دادگاه تجدید نظر، متاثر از این باور بوده است که آقای بقایی تصمیم داشته است، حکم صادره را در برابر سفارت انگلیس در تهران آتش بزند و از این طریق نشان دهد که تصمیم به برخورد با او در کاخ باکینگهام اتخاذ شده است.»

در ادامه این نوشته علی اکبر جوانفکر آمده است:

«البته آقای مهندس اسفندیار رحیم مشایی امروز (پنجشنبه ۲۴ اسفند) این کار مهم و تاریخی را به نمایندگی از سوی آقای بقایی به انجام رساند.»

خود جوانفکر هم در مراسم آتش زدن حکم محکومیت حمید بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری او شرکت داشته است. سایت دولت بهار مجموعه‌ای عکس از حضور مشایی و جوانفکر و عده‌ای دیگر را منتشر کرده و در نهایت حکم سوخته را در عکسی که در اینجا می‌بینید ثبت کرده است.

حکم سوخته

حکم سوخته

احمدی‌نژادی‌ها مغلوب شدن‌شان در درگیری‌های جناحی را کار انگلیس می‌دانند و به طور مشخص برادران لاریجانی را پیش‌برنده عامل “کاخ باکینگهام” می‌خوانند.

انگلیسی خواندن لاریجانی‌ها سابقه دارد. از زمانی که فاش شد محمدجواد اردشیر لاریجانی در آستانه انتخابات ۲ خرداد ۱۳۷۶ در مذاکره با یک دیپلمات انگلیسی برای رئیس جمهور شدن ناطق نوری لابی‌گری می‌کرده است، صفت “انگلیسی” برای لاریجانی‌ها شایع شده است. در همین ماه‌های اخیر شایعه جاسوسی دختر صادق لاریجانی، برای انگلیس رئیس قوه قضاییه را عصبی کرده بود.

می‌توان پیش‌بینی کرد که قوه قضاییه به آتش زدن حکم محکمه این دستگاه در برابر سفارت بریتانیا واکنش آتشینی نشان دهد.

دیروز (۲۳ اسفند) پس از این که بقایی دستگیر شد، احمدی‌نژاد بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن حمله‌ای تند به قوه قضاییه نوشت که زندانی‌شدن بقایی «قطعه‌ای از یک نقشه بزرگ» است که «گام به گام عملیاتی می‌شود».

در همین زمینه

احمدی‌نژاد: عناصر حکومتی، آشکارا از مسیر ملت جدا شده‌اند

Share