Share

حمید بقایی، یار نزدیک احمدی‌نژاد در زندان است و یکی از اتهامات او اختلاس بخشی از ۳,۵ میلیون یورو پولی است که سپاه قدس در اختیار او گذاشته. پای قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در میان است. «احمدی‌نژادی‌ها» با دستگاه قضایی در افتاده‌اند و اکنون می‌خواهند در این دعوا قاسم سلیمانی را بیشتر وارد کنند. احمدی‌نژاد در نامه‌ای از قاسم سلیمانی خواسته تا در برابر بازداشت بقایی سکوت نکند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس قبلی جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

محمود احمدی‌نژاد، رئیس قبلی جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

محمود احمدی‌نژاد، رئیس قبلی جمهوری اسلامی در نامه کوتاه خود به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس که جمعه ۲۵ اسفند منتشر شده با اشاره به زندانی شدن حمید بقایی، معاون اجرایی‌اش نوشته است: «دستگاه قضایی که باید مظهر عدالت و پاکی باشد، متأسفانه به بهانه برخی مراودات کاری بین بنده و شما، اصرار دارد که برادری انقلابی و پاک را، البته با انگیزه و هدف سیاسی، به سنگین‌ترین مجازات‌ها محکوم نماید.»

او خطاب به قاسم سلیمانی افزوده است: «حداقل انتظار این است که بنده و شما، نه برای حفظ خود و خشنودی اصحاب قدرت، بلکه برای رضای خداوند حکیم دانا، به‌گونه‌ای عمل نمائیم که شریک این ظلم بزرگ تلقی نشویم.»

بدین ترتیب او از فرمانده سپاه قدس خواسته است تا به بازداشت حمید بقایی واکنش نشان دهد و در برابر آن بایستد.

حمید بقایی سه‌شنبه ۲۲ اسفند برای گذراندن دوره محکومیت ۱۵ ساله خود بازداشت و روانه زندان شد و از همان آغاز دست به اعتصاب غذا زد. او متهم است به این‌که بخشی از ۳,۵ میلیون یورویی را که سپاه قدس برای کمک به سران کشورهای آفریقایی در نظر گرفته بود، اختلاس کرده است.

احمدی‌نژاد و یارانش زندانی شدن بقایی را توطئه «مسئولان فاسد قضایی»، دستگاه حکومتی کنونی و حتی بریتانیا می‌دانند. روز گذشته (پنج‌شنبه) اسفندیار رحیم مشایی، یکی دیگر از یاران احمدی‌نژاد در اعتراض به بازداشت بقایی حکم قضایی او را در برابر سفارت بریتانیا آتش زد.

حمید بقایی ۱۷ اسفند جاری در نامه‌ سرگشاده‌ای به قاسم سلیمانی ماجرای اتهام اختلاس ۳,۵ میلیون یورویی را به مسئول اطلاعات سپاه پاسداران نسبت داد. او در این نامه ادعا کرد که حسین طائب سبب شده که قوه قضاییه او را به اختلاس در پول سپاه متهم کند. بقایی در این نامه نوشته است: «ادعای تحویل ارز (یورو و دلار) توسط سپاه قدس به اینجانب از اساس کذب محض است، چراکه هیچ‌گونه همکاری یا مراوده کاری و مالی میان اینجانب و سپاه قدس مطلقاً وجود نداشته و هیچ مبلغی به صورت ارزی یا ریالی از طرف جنابعالی و سپاه قدس به بنده تحویل داده نشده است.»

بقایی به قاسم سلیمانی گفت این ادعای قوه قضاییه «در اصل شما و مجموعه تحت امرتان را زیر سئوال می‌برد، به این معنی که بدون حساب و کتاب و رعایت قوانین و مقررات، اموال بیت‌المال را در اختیار افراد فاقد مسئولیت قانونی قرار می‌دهید.»

حمید بقایی از فرمانده سپاه قدس خواست با قوه قضاییه مکاتبه کرده و نسبت به رد و بطلان این ادعا اقدام کند.

به جای قاسم سلیمانی، سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران به بقایی پاسخ داد و گفت: «رأی محاکم قضایی براساس مدارک مستند، مستدل، دقیق و قوی صادر می‌شود و فرافکنی و طرح سناریوهای تکراری علیه نهادها و اشخاص در کشور بار جرایم متهمان را کاهش نمی‌دهد.»

محمدحسین حیدری، روزنامه‌نگار طرفدار احمدی‌نژاد نیز در پاسخ به رمضان شریف در کانال تلگرام خود نوشت: «مسئله از دو حال خارج نیست: سپاه قدس یا به حمید بقایی پس از پایان مسئولیتش، چند میلیون یورو ارز تحویل داده یا این‌که چنین چیزی صحت ندارد. اگر حالت اول درست است، قاسم سلیمانی و سپاه قدس باید به مردم پاسخگو باشند که به چه حقی و بر اساس کدام منطق ۳,۵ میلیون یورو پول بی‌زبان مردم را بدون اخذ رسید، به “عضو ارشد جریان انحرافی” تحویل داده‌اند تا برساند به سران کشورهای آفریقایی، آن هم پس از پایان دولت دهم و زمانی که عهده‌دار هیچ مسئولیت دولتی نبوده؟! اگر هم که چنین مسئله‌ای از اساس کذب است و صحت ندارد، در این صورت فرمانده‌ای که می‌گویند گردن داعش را شکسته و به‌عنوان قهرمان ملی و انقلابی به مردم معرفی می‌شود، به کدامین دلیل در برابر این ظلم بزرگ در حق یک هموطن مسلمان و بی گناه سکوت کرده است؟! وجدان چنین فرمانده شجاعی چگونه می‌تواند اجازه دهد که با سکوت او یک انسان بی گناه به ۱۵ سال حبس محکوم شود؟!»

پیش از آن نیز برخی از طرفداران احمدی‌نژاد در انگیزه اصلی سپاه قدس برای حضور در سوریه و هزینه‌های آن تردید کرده بودند.

نامه احمدی‌نژاد به قاسم سلیمانی را می‌توان در چارچوب این رویکردهای «جریان احمدی‌نژاد» ارزیابی کرد. آن‌ها می‌خواهند فرمانده سپاه قدس به‌شکل مستقیم به ماجرای پرونده حمید بقایی و اتهامات او ورود کند.

بیشتر بخوانید:

احمدی‌نژاد: عناصر حکومتی، آشکارا از مسیر ملت جدا شده‌اند

Share