Share

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به احتمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی این کشور گفت که تهران برنامه موشکی را با «جدیت» دنبال خواهد کرد.

شمخانی در دیدار با وزیر مشاور امور خارجه عمان

شمخانی عصر شنبه ۲۶ اسفند پس از دیدار با یوسف بن علوی، وزیر مشاور امور خارجه عمان پذیرش هرگونه تغییر در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) از سوی تهران را رد کرد و گفت:

«جمهوری اسلامی ایران به نقض عهدهای مکرر آمریکا در قبال برجام پاسخ شایسته و به موقع خواهد داد و هیچ گونه تغییر، تفسیر و یا اقدام جدیدی را که محدود کننده برجام باشد نخواهد پذیرفت.»

او به اروپا هشدار داد که به خواسته‌های آمریکا و اسرائیل تن ندهند و مذاکره بر سر برنامه موشکی را نیز رد کرد:

«توانمندی‌های دفاعی به‌ویژه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران که ماهیت بازدارنده دارد بر اساس الزامات امنیت ملی و با جدیت ادامه می‌یابد و فضاسازی‌های سیاسی و رسانه‌ای تأثیری بر تداوم آن نخواهد داشت.»

مسئولان ایران گزارش اختصاصی خبرگزاری «رویترز» درباره تصمیم بریتانیا و فرانسه و آلمان برای اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران را «فضاسازی رسانه‌ای» خوانده‌اند.

عباس عراقچی،‌ معاون وزارت خارجه ایران نیز دیروز پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفته بود که اروپا خواهان لغو تحریم‌ها است اما «چنانچه احیانا برخی کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم های غیرهسته ای بر ایران جهت خوشایندی رئیس جمهوری آمریکا باشند، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی شده‌اند».

رویترز مدعی شده بود که طرفین اروپایی برجام به دنبال وضع تحریم‌هایی علیه برنامه موشکی ایران و نیز مداخله ایران در سوریه هستند تا دونالد ترامپ، ریاست‌جمهوری آمریکا را به باقی‌ماندن در این بیانیه راضی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

توان موشکی مورد ادعای ایران – برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید


در همین زمینه

تهران وضع هرگونه تحریم از سوی اروپا را «اشتباه محاسباتی» خواند

Share