Share

با نزدیک‌ترشدن نیروهای ترکیه به شهر عفرین در شمال سوریه، ۲۰۰ هزارتن در روزهای اخیر از آنجا گریخته‌اند. سازمان ملل و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نسبت به افزایش قربانیان غیرنظامی،‌ به‌ویژه کودکان هشدار داده‌اند. همزمان آنکارا هدف‌قراردادن بیمارستانی در عفرین را که به گفته ناظران جنگ دست‌کم به مرگ ۱۶ تن انجامیده، تکذیب کرد.

غیرنظامیان در حال فرار از عفرین ـ عکس: afp

گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه شنبه ۱۷ مارس / ۲۶ اسفند اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ هزار تن در روزهای گذشته از عفرین گریخته اند.

هِوی مصطفا،‌ یک مقام ارشد کرد نیز شمار آوارگان جنگ در شمال سوریه را به خبرگزاری «رویترز» بیش از ۱۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: «موقعیت برای مردم داخل عفرین تراژیک است. آوارگان خارج از عفرین نیز در فضای باز بدون سرپناه و غذا به سر می‌برند.»

ترکیه بمباران و گلوله‌باران عفرین را در روزهای گذشته شدت داده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه و کردهای سوری اعلام کردند که جمعه شب یک بیمارستان مورد اصابت حمله هوایی ترکیه قرار گرفت و ۱۶ تن،‌ از جمله زنی حامله بر اثر آن کشته شدند.

ترکیه که عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را ۲۰ ژانویه آغاز کرد،‌ هدف‌قراردادن غیرنظامیان را انکار می‌کند. آنکارا با کمک شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد،‌ رئیس دولت دمشق،‌ این عملیات را برای پاکسازی منطقه مرزی سوریه و ترکیه از یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ) آغاز کرد.

با این حال، دفتر حقوق بشر سازمان ملل پس از انتشار این خبر در بیانیه‌ای گزارش‌ها درباره مرگ غیرنظامیان در عفرین را «عمیقاً نگران‌کننده» خواند.

یونیسف هم نسبت به مرگ کودکان در حملات ترکیه به عفرین ابراز نگرانی کرده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شمار قربانیان غیرنظامی در حملات ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه به عفرین به ۲۸۱ تن،‌ از جمله ۴۳ کودک و ۲۸ زن رسیده است.

اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا از ترکیه خواسته‌اند که عملیات موسوم به «شاخه زیتون» در عفرین را متوقف کند.

عفرین در محاصره است (زرد: کردها؛ سبز کم‌رنگ: ترکیه و ارتش آزاد) – منبع: syria.liveuamap.com

عفرین در محاصره نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه شنبه در جمع حامیانش گفت که «پیروزی نزدیک است. گام به گام به هدف‌مان نزدیک می‌شویم».

فرار دشوار از عفرین

راوینا شامداسانی،‌ سخنگوی این دفتر در بیانیه خود به وضعیت دشوار غیرنظامیان عفرین و مشکلات آنها برای فرار از منطقه نیز اشاره کرده است.

کنسلوگری ترکیه در شهر هراکلیون جزیره کرت یونان در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در عفرین – روی پرچم نوشته شده: «مقاومت زندگی است»

او از گزارش‌ها درباره ممانعت کردها از خروج شهروندان از عفرین نیز انتقاد کرد. به گفته او، تنها غیرنظامیانی که با مقام‌های کرد «رابطه» دارند قادر به ترک شهر بوده‌اند.

او همچنین مدعی شد که شبه‌نظامیان حامی بشار اسد مبالغ هنگفتی برای دادن مجوز عبور به غیرنظامیان عفرین برای ورود به مناطق تحت کنترل سوریه طلب می‌کنند. گروه‌هایی از شبه‌نظامیان حامی اسد مدتی پیش برای مقابله در برابر حمله ترکیه به عفرین وارد شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه ادعا کرده که در ایست‌های بازرسی شبه‌نظامیان حامی اسد به ازای هر تن ۱۰۰۰ دلار آمریکا از آوارگان عفرین طلب می‌کنند.

همزمان اعتراض‌ها به عملیات ترکیه در عفرین نیز شدت یافته است. در آخرین مورد، فعالان آنارشیست کنسلوگری ترکیه در شهر هراکلیون جزیره کرت یونان را برای مدتی اشغال کردند.


در همین زمینه

Share