Share

رئیس سازمان بسیج یک بار دیگر به تأکید از ورزشکاران ایرانی خواسته است که به خاطر مدال‌آوری در میادین ورزشی از آرمان‌های نظام صرف‌نظر نکنند. غلامحسین غیب‌پرور به ورزشکاران ایرانی توصیه کرده که در دیپلماسی ورزش دخالت نکنند. به گفته او، «این عرصه صاحب دارد.»

غلامحسین غیب‌پرور، سردار بسیجی (عکس: آرشیو)

در پی درخواست رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی از مسئولان حکومتی ایران برای تعیین تکلیفِ رقابت‌های کشتی‌گیران ایران با حریفان اسرائیلی و بی‌پاسخ ماندن این درخواست، پنجشنبه ۹ اسفند او و همه اعضای شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی ایران در یک اعتراض دسته‌جمعی از سمت خود استعفا دادند. ۲۱ اسفند مجمع فدراسیون کشتی ایران برای منصرف کردن رسول خادم از استعفا تشکیل جلسه داد اما این جلسه بی‌نتیجه به پایان رسید و رسول خادم بر سر استعفایش ماند.

سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج دوشنبه ۲۸ اسفند در گفت‌وگویی که خبرگزاری مهر با او انجام داده یک بار دیگر بر دشمنی جمهوری اسلامی با اسرائیل تأکید کرده و از ورزشکاران ایرانی خواسته است که به آرمان‌های نظام احترام بگذارند و در دیپلماسی ورزش دخالت نکنند:

رویارویی با اسرائیل:

علیرضا کریمی، عضو تیم ملی امید ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم در رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان برای روبه‌رو نشدن با کشتی‌گیر اسرائیلی، در میانه کشتی با حریف روس و در حالی که با نتیجه ۳ بر ۲ پیش بود، به توصیه مربیان تیم ملی به عمد شکست خورد و از رسیدن به مدال طلای جهان بازماند.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از او تقدیر کرد.
علیرضا کریمی پس از واگذاری مسابقه خود با کشتی‌گیر روسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که وقتی از مربیان خود شنید باید ببازد تا با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود «دنیا روی سرش خراب شد». او گفته بود: «در یک آن تمام زحمات و سختی‌هایی که ماه‌ها در تمرینات و دور از خانواده به امید کسب مدال طلای جهان متحمل شده بودم از جلوی چشمانم گذشت. شوکه شده بودم و انگار سطل آب یخ را روی سرم ریختند. دیگر قدرت ایستادن روی پاهایم را هم نداشتم.»
این دومین باری بود که علیرضا کریمی با قرعه اسرائیل در مسابقات جهانی مواجه می‌شد، او یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به همین دلیل نتوانست به مدال طلا برسد.
کریمی در مصاحبه خود درباره این مورد گفت: «به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می‌دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسئولان به قول‌شان شد به او گفته بودند، “به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسرائیل را بدهیم”.»
در مرداد سال جاری نیز مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، دو ملی پوش تیم فوتبال ایران که در باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کنند، در ترکیب تیم خود در مقابل تیم مکابی تل آویو به میدان رفتند و این موضوع برای آن‌ها دردسرساز شد.

«ما می‌خواهیم اسرائیل از بین برود و این یک آرمان، راهبرد، استراتژی و خواست عمومی ملت ماست اما مدال‌آوری یک افتخار است. افتخارآفرینی و کسب مدال قهرمانان و ورزشکاران ما در میادین جهانی بسیار خوب و مایه افتخار و مباهات برای ملت ماست اما این که مدال‌آوری به قیمت کوتاه آمدن از آرمان‌های ما باشد، به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

سردار بسیجی غلامحسین غیب‌پرور ۴ اسفند بلافاصله بعد از استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی ایران در سخنانی با ابراز تأسف از درخواست خادم برای برداشتن منع رویارویی کشتی‌گیران ایرانی با حریفان اسرائیلی خود گفته بود:

«ما به کمتر از نابودی اسرائیل راضی نیستیم. چنین اظهارنظرهایی جای تأسف دارد، اگر زمانی یک چهره ورزشی موجه این خطا را می‌کند باید نصیحتش کنیم.»

رسول خادم هم ۱۲ اسفند در نامه‌ای پربازتاب در پاسخ به سردارانی مانند غیب‌پرور نوشته بود:

«تمام سخن من به عزیزانی که نام “رژیم صهیونیستی” آنها را به یاد خط قرمز نظام سیاسی می‌اندازد این است که، اگر به آنچه می‌گویید به عنوان یک اصل اعتقاد دارید، سلاح بردارید و پیشاپیش ورزشکاران ملی‌پوش حرکت کنید. نه این که قهرمانان ملی را سپر بلای خود قرار دهید.»

خادم در این نامه مقامات نظامی و سیاسی ایران را به ریاکاری متهم کرده و به آن‌ها گفته بود اگر باخت خوب است، «با هم ببازیم.»

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر به ورزشکاران ایرانی توصیه کرده که به دیپلماسی ورزش کاری نداشته باشند:

«این عرصه صاحب دارد و حفظ ارزش‌های انقلاب تابع یک اصول کلی مشخص و غیرقابل تغییر است.»

او همچنین به ورزشکاران هشدار داده که در بیان درخواست‌هایشان مراقب باشند که کسی از اظهارات آنان سوءاستفاده نکند.

۲۲ اسفند اتحادیه جهانی کشتی به فدراسیون کشتی ایران اطلاع داد که به دلیل منعی که جمهوری اسلامی برای کشتی‌گیران ایرانی در زمینه رویارویی با کشتی‌گیران اسرائیلی به وجود آورده، جام جهانی کشتی فرنگی در روزهای ۲۳ و ۲۴ فروردین ۹۷ در اهواز برگزار نمی‌شود. تیم ملی کشتی آزاد نیز اعلام کرد که در مسابقات جام جهانی آمریکا شرکت نمی‌کند.
بیشتر بخوانید:

تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جام جهانی آمریکا شرکت نمی‌کند

Share