ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

فروش۱۲ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان در دیدار محمد بن سلمان و ترامپ

رئیس جمهور آمریکا در دیدار با ولیعهد عربستان با انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه گفت رفتار ایران در منطقه مناسب نیست.

ولیعهد عربستان سعودی با دونالد ترامپ دیدار کردند و در این دیدار ترامپ از فروش بیش از ۱۲ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان خبر داد گفت ایران نه در منطقه و نه در جهان رفتار مناسبی ندارد.

محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کردند. در این دیدار ترامپ از فروش بیش از ۱۲ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان خبر داد گفت ایران نه در منطقه و نه در جهان رفتار مناسبی ندارد.

محمد بن سلمان روز سه شنبه اول فروردین /۲۰ مارس با رئیس‌جمهوری آمریکا در دفترش در کاخ سفید دیدار کرد. تجارت‌های دو جانبه، فروش اسلحه به عربستان، جنگ یمن و سوریه و نفوذ ایران در منطقه در لیست اولویت‌های گفت‌وگوهای این دو رهبر بود.

آنها که پیش از جلسه اصلی با خبرنگاران دیدار کردند رابطه عربستان و آمریکا را بسیار قوی تر از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما توصیف کردند.

مقابل دوربین خبرنگارها رئیس‌جمهوری آمریکا چند سری پوستر از خریدهای تسلیحاتی عربستان را نمایش داد و گفت که تجهیزات نظامی‌ای که پادشاهی عربستان سعودی خریداری کرده بیش از چهل هزار شغل در ایالات متحده آمریکا ایجاد کرده است.

ترامپ در ادامه توضیح داد که در این سری جدید از دادوستدها، عربستان سعودی ۱۲.۵میلیارد دلار از آمریکا خرید تجهیزات نظامی کرده است: «عربستان سعودی کشور بسیار ثروتمندی است قرار است بخشی از این ثروت را به ایالات متحده آمریکا بدهد؛ به‌صورت ایجاد شغل و خرید بهترین تجهیزات نظامی در کل جهان».

در کنار اعلام خریدوفروش اسلحه، موضوع اختلاف‌های مشترک عربستان سعودی و ایالات متحده با ایران اولویت بعدی گفت‌وگو بود که هردو نفر به آن اشاره کردند.

ترامپ گفت که ایران رفتار مناسبی در خاورمیانه و یا در جهان ندارد: «در ایران اتفاق‌های بدی در حال رخ دادن است».

او در ادامه گفت: «تأمین مالی تروریسم دیگر مجاز نخواهد بود. این پایان کار است.» بااینکه ترامپ مشخص نگفت که منظورش از حامی تروریسم کدام کشور است.

روز سه‌شنبه، در کنار ترامپ، ولیعهد عربستان خیلی خلاصه گفته که آنها قرار است در مورد ایران هم حرف بزنند.

این دو رهبر در نشست کوتاهشان با خبرنگاران پیش از جلسه در دفتر ترامپ در مورد قرارداد هسته‌ای با ایران (برجام) صحبت نکردند. اما محمد بن سلمان و تیم همراه او در سفر دو هفته‌ای‌شان در ایالات متحده قرار است در مخالفت با قرارداد برجام و به‌طور ویژه مفادهایی پایان‌دوره‌ای در نظر گرفته‌شده در این قرارداد با مجموعه‌ای از سیاست‌مداران آمریکایی دیدار و گفت‌وگو کنند.

محمد بن سلمان بعدازظهر روز سه‌شنبه با جرد کوشنر، داماد ترامپ و مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه دیدار می‌کند. به غیر از کوشنر، او با رهبران کنگره از حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، وزیر دفاع و خزانه‌داری، و همچنین رئیس آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) هم دیدار دارد و به‌احتمال زیاد موضوع ایران و برجام در این جلسات هم مطرح خواهد شد.

چند روز پیش از جلسه با ترامپ، محمد بن سلمان در گفت‌وگوی خود با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه «سی بی اس» ایران را با هیلتر مقایسه کرده بود و گفته بود: «عربستان سعودی نمی‌خواهد بمب هسته‌ای به‌دست آورد. اما بدون شک اگر ایران بمب هسته‌ای بسازد، ما در اسرع وقت پیروی خواهیم کرد.»

ترامپ هم قرار است که ۱۲ ماه مه /۲۲ اردیبهشت در مورد خروج احتمالی از برجام تصمیم بگیرد.

جنگ یمن، حضور نیابتی ایران و عربستان در این جنگ و بحران انسانی پیش‌آمده در این کشور در نتیجه این جنگ در حاشیه سفر محمد بن سلمان مطرح است.

در حالی که دیدارهای ولیعهد عربستان و مقامات آمریکایی در جریان است، موضوع لایحه‌ای برای خروج آمریکا از جنگ یمن که در ماه فوریه توسط سناتورها مایک لی (یوتا)، برنی سندرز (ورمانت) و کریس مورفی (کنتیکت) معرفی شد، مطرح شده است. مجلس سنای آمریکا قرار است روز سه شنبه این لایحه را به رأی بگذارد.

هم‌زمان با رأی‌گیری در مورد این لایحه و حضور ولیعهد عربستان در واشنگتن دی سی، گروه‌های ضد جنگ یمن نیز به پایتخت آمده‌اند و تظاهرات و تجمع برنامه‌ریزی کرده‌اند.

محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۵ درست پس از اینکه به‌عنوان وزیر دفاع عربستان معرفی شد، جنگ یمن را آغاز کرد که موجب بحرانی انسانی در یکی از فقیرترین کشورهای منطقه شده است.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.