Share

شیعیان حوثی یمن بار دیگر به خاک عربستان سعودی موشک شلیک کردند. نیروی هوایی ارتش عربستان سعودی سه موشک را شب گذشته (یکشنبه) در شمال شرق ریاض و چهار موشک دیگر را در آسمان شهرهای نجران، جازان و خمیش مشیط متلاشی کردند. اصابت یک موشک به ریاض سبب کشته شدن یک نفر و زخمی شدن دو نفر شد. این نخستین کشته در ریاض پس از دخالت نظامی ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی در یمن است.

خانه‌ای که در ریاض در اثر اصابت بقایای موشک انصارالله خسارت دید

به‌گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف عربی اعلام کرد که کشته و زخمی‌شدگان شهروندان مصری ساکن ریاض بوده‌اند و موشک شلیک‌شده به یک ساختمان مسکونی اصابت کرده است.

رویترز نیز از ریاض گزارش داده است که صدای چندین انفجار در پایتخت سعودی به گوش رسیده و دودی بر آسمان دیده می‌شد. یک شاهد عینی نیز گفته است که پس از انفجارهای دیگر شعله‌های نورانی به چشم می‌خورد.

در محله الملقا پرسنل اورژانس در نزدیکی دهانه گشوده‌شده در زمین جمع شده و شیشه‌های شکسته خانه‌های مجاور را جمع می‌کردند.

این سومین حمله موشکی حوثی‌های یمن به ریاض در پنج ماه گذشته است. شیعیان حوثی تلاش‌های خود را تشدید می‌کنند تا نشان دهند که می‌توانند به پایتخت عربستان سعودی حمله کنند و بدین ترتیب رقابت‌های منطقه‌ای بین ایران و عربستان سعودی را نیز تشدید می‌کنند. جنگ یمن را جنگ نیابتی عربستان سعودی و ایران می‌نامند. ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند و عربستان سعودی به پشتیبانی از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن وارد جنگ این کشور شده است.

سابا، خبرگزاری حوثی‌های یمن نیز اعلام کرده که سامانه موشکی این گروه فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض را با موشک «بُرکان اچ۲» هدف قرار داده است.

این گروه همچنین گفته است که موشک‌هایی از نوع دیگر به فرودگاه‌های جازان، نجران و أبها، شهر دیگر عربستان سعودی در جنوب این کشور، شلیک کرده است. گفته می‌شود که این موشک‌ها از نوع «بدر» و «قاهر ام ۲» بوده‌اند.

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی عملیات نظامی خود علیه حوثی‌ها در یمن را ماه مارس ۲۰۱۵، زمانی که شبه‌نظامیان شیعه‌ی مورد حمایت ایران صنعا، پایتخت یمن را تصرف کرده و عبد ربه منصور هادی از کشور گریخت، آغاز کردند.

ریاض اقدامات حوثی‌ها را تشنج منطقه‌ای ایجادشده توسط ایران و حملات موشکی آن‌ها را «تجاوز مستقیم نظامی» می‌داند و معتقد است که شیعیان حوثی موشک‌های خود را از ایران دریافت می‌کنند اما حوثی‌ها هرگونه کمک از تهران را رد می‌کنند.

آمریکا که از ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی پشتیبانی می‌کند با نمایش قطعات موشک‌های شلیک‌شده به ریاض آن‌ها را ساخت ایران دانسته و معتقد است که ایران به حوثی‌ها کمک‌های نظامی می‌رساند و قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کند. جمهوری اسلامی ایران این اتهامات را رد می‌کند.

حسن روحانی، رئیس ‌‌جمهوری اسلامی چهارشنبه ۱۷ آبان در جلسه هیئت دولت حملات موشکی شیعیان حوثی به ریاض را مقاومت ملت یمن در مقابل عربستان سعودی نامید و گفت: «ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خوب شماها بمباران را متوقف کنید، سپس ببینید آیا ملت یمن به آن پاسخ مثبتی نمی‌دهد؟»

محمد عبدالسلام، سخنگوی شیعیان حوثی در آبان‌ماه سال گذشته گفته بود که «تا زمانی که تجاوز و محاصره یمن ادامه یابد، حملات موشکی نیز ادامه خواهد یافت.»

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی نیز با اتهامات جنایت جنگی در یمن مواجه بوده است و این اتهامات باعث شده تا بارها سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق بشر این ائتلاف را محکوم کنند.

جنگ یمن بیش از ۱۰ هزار کشته و دو میلیون آواره برجای گذاشته و موجب یک فاجعه انسانی در این کشور فقیر شده است. وضعیت بهداشت عمومی در این کشور ناگوار است و بیش از یک میلیون نفر به ویروس وبا مبتلا شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از نقش ایران و عربستان در آفریدن بحران یمن

Share