Share

سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران می‌گوید عربستان سعودی با گفتن اینکه موشک‌های انصارالله یمن ایرانی است می‌خواهد افکار عمومی را از «جنایاتی که در یمن مرتکب می‌شوند» منحرف کند.

سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران

سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران

یدالله جوانی سه‌شنبه ۷ فروردین ارسال سلاح از سوی ایران به شیعیان یمن را رد کرد و گفت انصارالله یمن خود به قدرت موشکی دست یافته است.

او همچنین با بیان این‌که ارسال سلاح به یمن با محاصره عربستان سعودی مسدود شده، افزود: «عربستان به‌دنبال آن است تا با طرح چنین ادعاهایی بر شکست‌های خود در یمن سرپوش بگذارد.»

ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی از ماه مارس ۲۰۱۵ در یمن مداخله نظامی کرده است. در این جنگ ایران از شیعیان حوثی حمایت می‌کند و عربستان سعودی در مقابل به نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور کمک می‌کند. در جنگ یمن تاکنون حدود ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

شامگاه یکشنبه ۲۵ مارس / ۵ فروردین انصارالله یمن شمال شرق ریاض و شهرهای نجران، جازان و خمیش مشیط را هدف ۷ حمله موشکی قرار داد. وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که با موفقیت موشک‌ها را ره‌گیری و نابود کرده است. در اثر اصابت بقایای یک موشک به ساختمانی در ریاض یک نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

عربستان سعودی و آمریکا معتقدند موشک‌هایی که در اختیار شعیان یمن قرار دارد متعلق به ایران است. بریتانیا نیز روز دوشنبه از ایران خواست ارسال سلاح به یمن را متوقف کند. ایران اما این اتهام را همواره رد کرده و گفته است حمایت این کشور از شیعیان یمن «حمایت معنوی» است.

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه شماره ۲۲۱۶ خود ارسال هرگونه سلاح به حوثی‌ها را ممنوع کرده اما یک کمیته بررسی از سوی سازمان ملل گفته که ایران به این قطعنامه پایبند نبوده است.

بیشتر بخوانید:

دولت بریتانیا از ایران خواست ارسال سلاح به یمن را متوقف کند

Share