Share

رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرده که ایالات متحده آمریکا یک جنگ تجاری با جمهوری خلق چین را آغاز نکرده است.

اقدام متقابل چین در افزایش تعرفه‌های وارداتی از آمریکا. جنگ تجاری؟ (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ در پیام چهارشنبه ۴ آوریل خود در توئیتر نوشته است:

«ما در جنگ تجاری با چین نیستیم. سال‌هاست که در اثر بی‌کفایتی و حماقت برخی از مسئولان، این جنگ را باخته‌ایم. در حال حاضر ما کسری ۵۰۰ میلیارد دلاری تراز تجاری داریم و به جز آن ۳۰۰ میلیارد دلار هم هزینه سرقت مالکیت معنوی است. ما نمی‌توانیم این وضع را ادامه دهیم.»

ایالات متحده آمریکا حدود ۱۳۰۰ قلم کالای وارداتی از چین را مشمول افزایش تعرفه ۲۵ درصدی کرده بود. تولیدات صنایع هوا-فضا، فناوری اطلاعات و مخابرات، ربوتیک و ماشین‌آلات از کلاهایی هستند که تعرفه به آن‌ها تعلق گرفته.

جمهوری خلق چین در واکنش به این اقدام واشنگتن، ۱۰۶ قلم کالای آمریکایی را مشمول افزایش ۲۵ درصدی تعرفه کرد که ارزش آن بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار می‌شود. سویا، هواپیما، خودرو، ویسکی و فرآورده‌های شیمیایی از کالاهای وارداتی از آمریکاست که چین تعرفه آنها را افزایش داده است.

برخی اقتصاددانان و صاحیان صنایع در آمریکا به دولت ترامپ هشدار داده‌اند که افزایش تعرفه کالاهای وارداتی از چین ممکن است به زیان مصرف‌کنندگان آمریکایی بشود و در مجموع به اقتصاد آمریکا ضربه بزند.

بیشتر بخوانید:

جنگ تجاری شدت می‌گیرد: تعرفه‌‌بندی چین بر کالاهای آمریکایی،‌ تهدید ترامپ به خروج از نفتا

 

Share