Share

دولت در اثر تبدیل ارز ۱۷,۵هزار میلیارد تومان درآمد به دست می‌آورد، بیش و کم همان مقدار که کم دارد و قرار بود از طریق افزایش قیمت بنزین حاصل شود اما مجلس مخالفت کرد. با این حال حسن روحانی در سخنانی که در جلسه  سیاست ارزی جدید دولت ایراد کرد، گفت که سیاست‌های ارزی برای ایجاد شفافیت در بازار ارز تدوین شده. رئیس جمهور اسلامی به مردم وعده داد که کالاهای اساسی از جمله دارو گران نخواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران: موقعیت کشور را برای ایجاد انضباط در مدیریت ارزی بسیار مساعد است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران: موقعیت کشور را برای ایجاد انضباط در مدیریت ارزی بسیار مساعد است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۲ فروردین در جلسه ستاد اقتصادی دولت درباره مدیریت بازار ارز، سیاست اخیر ارزی دولت را «گامی مهم برای کاهش نگرانی مردم، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و کاستن از ابهام و افزایش پیش‌بینی‌پذیری و امکان برنامه‌ریزی آن‌ها» دانست.

او همچنین «تقویت پایه‌های امنیت ملی و پیشگیری از شکل‌گیری فساد ناشی از عملیات سفته‌بازانه و مغایر منافع ملی» را از دیگر ضرورت‌های سیاست ارزی اخیر دولت خواند.

در هفته‌های اخیر قیمت دلار آمریکا در ایران با شیبی صعودی افزایش یافت و دوشنبه ۲۰ فروردین از مرز ۶۰۵۰ تومان هم گذشت. در این مدت دولت روحانی متهم به کم‌کاری در کنترل بازار ارز شد و سرانجام ستاد اقتصادی دولت با تشکیل جلسه فوق‌العاده اعلام کرد که دلار تک نرخی می‌شود و قیمت آن ۴۲۰۰ تومان خواهد شد. علاوه بر این بر اساس بخشنامه بانک مرکزی نگهداری بیش از ۱۰ هزار یورو جرم است.

حسن روحانی گفت: «در چارچوب این سیاست (سیاست ارزی جدید) قیمت کالاهای اساسی و دارو افزایشی نخواهد یافت و دولت همه پیش‌بینی لازم را برای حمایت از حفظ قیمت این کالاها انجام داده است.»

در همان حال کاهش ارزش ریال با افزایش قیمت دارو و هزینه درمان همراه شده است. تهیه داروهای خاص در ایران مشکل‌تر از قبل شده و داروهای وارداتی با چند برابر قیمت پیشین در دسترس است. وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی اما همچنان افزایش قیمت دارو را تکذیب کرده و از مردم خواسته هرگونه افزایش قیمت دارو در داروخانه‌ها را گزارش کنند.

نوسانات شدید در بازار ارز بر تمامی سطوح زندگی مردم در ایران تأثیر می‌گذارد و تبدیل به دومینوی قیمت‌ها می‌شود. بیشترین تأثیرات منفی آن نیز بر زندگی طبقات کم‌درآمد خواهد بود. در اثر نوسانات قیمت ارز، ارزش دلاری حقوق حداقلی که کارگران برای سال ۹۷ تا پایان سال خواهند گرفت، کمتر از ارزش دلاری حقوق قانون کار در سال ۹۶ و تقریباً همسنگ حقوق قانون کار در سال ۹۵ بر مبنای دلار است. خط فقر مطلق برای مناطق محروم ۵۰ درصد مناطق شهری و حدود دو میلیون تومان است. با ۷۰۰ هزار تومان حتی نمی‌توان غذای یک خانواده ۵ نفره را تأمین کرد.

همچنین با افزایش قیمت دلار رقم کل بودجه و موارد مرتبط با اقتصاد مردم و دولتی جابه‌جا می‌شود. به‌طور میانگین درآمد نفتی ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار است که ۳۲ درصد آن به صندوق توسعه ملی (در اختیار رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد) واریز شده و بعد از کسر ۱۴,۵ درصد سهم وزارت نفت، مابقی آن به‌عنوان منابع دولت مصرف خواهد شد.

بر اساس اعلام سخنگوی دولت میزان درآمد نفتی کشور ۵۰ میلیارد دلار است. باتوجه به این‌که تنها ۵۰ درصد این درآمد (۲۵ میلیارد دلار) در اختیار دولت قرار می‌گیرد بنابراین درآمد ۱۷,۵ هزار میلیارد تومانی از محل رشد ۷۰۰ تومانی تسعیر ارزی (تبدیل ارز) تنها از محل بودجه عمومی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. این در حالی است که سهم ۱۴,۵ درصدی وزارت نفت نیز شامل این افزایش خواهد شد.

از سوی دیگر نرخ دلار به‌صورت موقت با دستور دولت کاهش یافته اما معامله‌ای در بازار ارز تهران صورت نمی‌گیرد. قرار بود سیاست ارزی جدید دولت و تثبیت قیمت دلار از روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین به‌اجرا گذاشته شود، اما عملاً در بازار ارز قیمت دلار گران ماند و خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نشد.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه اعلام کرد که دلار ۴۲۰۰ تومانی با یکی دو روز تأخیر به دست مردم خواهد رسید.

بنا به گزارش‌هایی که امروز (چهارشنبه) در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده، در بازار آزاد خرید و فروش ارز به ندرت صورت می‌گیرد و دلار تا سقف ۵۳۰۰ و یورو تا سقف ۶۳۰۰ معامله می‌شود. همچنین صرافی‌های خصوصی روز چهارشنبه از هرگونه خریدوفروش دلار و یورو خودداری کرده و متقاضیان خرید دلار به نرخ ۴۲۰۰ را به صرافی‌های دولتی ارجاع می‌دهند.

در کنار پیشبرد سیاست ارزی جدید، نیروی انتظامی نیز در بازار ارز دخالت کرده و به مقابله با ارزفروشان برخاسته است. سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران اعلام کرد که روز سه‌شنبه ۱۲ نفر از ارز‌فروشان دستگیر و ۱۶ واحد صرافی پلمپ شدند.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران سه‌شنبه ۲۱ فروردین در صحن علنی مجلس شرایط کنونی را غیرعادی خواند و حتی عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در نوسانات ارز بی‌تقصیر ندانست.

با این حال حسن روحانی پس از جلسه ستاد اقتصادی دولت از «وضعیت مطلوب درآمدهای ارزی کشور در بخش صادرات نفتی و غیرنفتی و مثبت بودن تراز تجاری کشور» سخن گفت و موقعیت کشور را برای ایجاد انضباط در مدیریت ارزی «بسیار مساعد» ارزیابی کرد.

بیشتر بخوانید:

جهش ۲۲ درصدی دلار؛ همپای آن فقیران فقیرتر می‌شوند

Share