Share

شکاف زمین به پنج متری نقش رستم یکی از آثار به جای مانده از دوران هخامنشیان رسیده و باعث نگرانی فعالان میراث فرهنگی ایران شده است.

 

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، "شکاف جدیدی در پنج متری کوه حسین و آرامگاه چهارتن از پادشاهان هخامنشی ایجاد شده است. این شکاف به موزات شکافی است که چندی پیش در ۲۰ متری این اثر کم نظیر به وجود آمده است."

نقش رستم نام مجموعه باستانی در شهرستان مرودشت استان فارس است که یادمان‌هایی از ایلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده‌است.

عبدالرضا نصیری، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس CHN گفته است: "شکافی که در کف زمین ایجاد شده به خاطر پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی است."

در نقش رستم، آرامگاه‌های داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر اول و اردشیر دوم چهار پادشاه هخامنشی، تاجگذاری اردشیر بابکان و چند نقش دیگر ساسانی، بنایی موسوم به کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران ایلامیان قرار دارد

به گفته این مقام سازمان میراث فرهنگی فارس، دشت مرودشت چند سال است که دچار خشکسالی شده و چاه‌هایی هم که زده شده، باعث تشدید خشکسالی می‌شود و به همین دلیل سطح آب‌های زیرزمینی در دشت مرودشت به شدت پایین رفته است.

معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس افزوده است: "جاهایی که ریشه کوه زیر خاک ادامه پیدا نکرده، خاک کاملاً یک‌دست نشست می‌کند و ترک هم نمی‌خورد ولی جاهایی که کوه ریشه‌اش به سمت دشت متمایل است، باعث می‌شود که خاک کنار کوه به دلیل اینکه کم حجم بوده و ریزش لایه سنگی است، نشست پیدا نکند ولی بقیه خاک نشست کند که این باعث شکاف زمین می‌شود."

نصیری با بیان اینکه هیچ راهی برای جلوگیری از گسترش این شکاف وجود ندارد، گفته است: "تا جایی که من سوال کردم، می‌گویند حتی آن قسمت‌هایی از خاک که نشست پیدا کرده، اگر سطح آب‌های زیر زمینی بالا هم بیاید باز هم این شکاف درست نمی‌شود."

مسعود منیعاتی، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس نیز گفته است سازمان میراث فرهنگی باید با تشکیل "کمیته بحران" در این‌گونه موارد وارد عمل شود.

وی علت ایجاد این شکاف را بر اساس گفته‌های افراد محلی، ناشی از زلزله خفیفی می‌داند که چندی پیش در این منطقه رخ داده است.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس، تأثیر پایین رفتن سطح آب‌های زیر زمینی را در ایجاد این شکاف رد می‌کند و می‌گوید این منطقه روی گسل زلزله خیز قرار دارد که باید درباره آن تحقیقات لازم انجام شود.

چند هفته پیش نیز محمدرضا قدری، زمین‌شناس به CHN گفته بود: "نشست زمین در هر اندازه و هر مقایس مکانی و زمانی که روی دهد، برای آثار باستانی نقش‌رستم زیان‌بار است."

در نقش رستم، آرامگاه‌های داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر اول و اردشیر دوم چهار پادشاه هخامنشی، تاجگذاری اردشیر بابکان و چند نقش دیگر ساسانی، بنایی موسوم به کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران ایلامیان قرار دارد.

 

Share