Share

دادستان همدان اعلام کرد که اعدام بهمن ورمزیار در زندان همدان اجرا شد. برخی رسانه‌های داخلی از توقف اجرای حکم اعدام ورمزیار به دستور خامنه‌ای خبر داده بودند. دادستان همدان اما گفته به دلیل اشکال قضائی در پرونده، اجرای حکم به تأخیر افتاده بود. روز گذشته موجی از اعتراض در شبکه‌های مجازی به اجرای این حکم درگرفته بود.

بهمن ورمزیار، جوانی که چهار سال پیش با همدستی سه نفر دست به سرقتی مسلحانه در همدان زد. در این حمله به کسی آسیبی نرسید اما او بعد از آنکه خودش را تحویل داد به اعدام محکوم شد.

کامران حمزه، دادستان همدان به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:

«روز گذشته – سه‌شنبه ۲۸ فروردین – به علت وجود اشکال قضایی در پرونده بهمن ورمزیار، اجرای حکم این فرد به تعویق افتاد. پس از رفع مشکل قضایی این پرونده، حکم اعدام بهمن ورمزیار صبح امروز اجرا شد.»

بهمن ورمزیار چهار سال پیش همراه سه نفر دیگر از یک طلافروشی سرقت مسلحانه کرده بود. همدستانش بازداشت شدند اما او فرار کرد و بعد از دو هفته خود را به پلیس معرفی و اظهار ندامت کرد. او با بازگرداندن طلاها رضایت شاکی خصوصی را به دست آورده بود اما با این‌حال دادگاه حکم اعدام او را صادر کرد.

روز گذشته برخی رسانه‌های داخلی اعلام کرده بودند که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور داده حکم اعدام  بهمن ورمزیار «موقتاً» متوقف شود. خبرگزاری فارس از خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه نوشته بود «با دستور مقام معظم رهبری، اجرای حکم اعدام بهمن ورمزیار موقتا متوقف شد.»

سایت‌های خبری دیگر هم این خبر را به همین شکل بازتاب داده بودند.

دادستان همدان به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که توقف اجرای حکم اعدام ورزمیار صحت نداشته. به گفته کامران حمزه علت تعویق اجرای حکم اعدام فقط «وجود یک اشکال قضایی» در پرونده متهم بوده است.

چهارشنبه ۲۷ فروردین مادر بهمن ورمزیار در یک پیام ویدیویی از مردم خواسته بود برای نجات جان فرزندش با او همراه شوند. یک توفان توئیتری و موجی از اعتراضات شبکه‌های اجتماعی را فراگرفت.

خانواده بهمن ورزمیار به ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و لطف‌الله صافی گلپایگانی، مراجع تقلید شیعه در قم نیز مراجعه کرده بودند. آن‌ها فتواهایی به دست خانواده متهم داده بودند اما قوه قضاییه به این فتاوی بی‌اعتنا ماند. به گفته برادر بهمن ورمزیار، سه متهم دیگر این پرونده به حبس ابد محکوم شده‌اند.

مادر بهمن ورزمیار گفته بود:

«بهمن هیچ سابقه‌ای نداشته، پس از سرقت مسلحانه طلاها را برگردانده و خود را تسلیم کرده و به شدت از کار خود پشیمان است.»

سازمان عفو بین‌الملل ۲۳ فروردین گزارش داده است که بیش از ۵۰ درصد اعدام‌های جهان در سال ۲۰۱۷ در ایران اتفاق افتاده است.

بیشتر بخوانید:

شبکه‌های اجتماعی و مورد بهمن ورمزیار: وقتی توفان توئیتری مانع اجرای حکم اعدام شد

 

Share