Share

رهبر جمهوری اسلامی ایران سخنانی را که یک ماه بعد از برجام در جمع فرماندهان سپاه ایراد کرده بود، سه سال بعد از در جمع کارمندان وزارت اطلاعات تکرار کرد. خامنه‌ای چهارشنبه ۲۹ فروردین در دیدار با وزیر اطلاعات و گروهی از کارکنان این وزارتخانه اعلام کرد که به گمان او ایران درگیر یک جنگ اطلاعاتی‌ست. خامنه‌ای «افزایش قیمت دلار» به عنوان شاخص بی‌ارزش شدن پول ملی به عنوان مهم‌ترین «کالای ایرانی» و تغییر باورهای مردم را به عنوان شاخص تغییر سبک زندگی را به نفوذ دشمنان و غفلت و ساده‌اندیشی مسئولان در این جنگ اطلاعاتی نسبت داد.

چهارشنبه ۲۹ فروردین، تهران: دیدار خامنه‌ای با وزیر و کارمندان وزارت اطلاعات

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌اللّه خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با وزیر و گروهی از کارمندان وزارت اطلاعات محورهای جنگ اطلاعاتی را که به گمان او در ایران درگرفته برشمرد:

 «ما در میانه یک میدان بزرگ جنگ قرار داریم که یک طرف آن، نظام جمهوری اسلامی و طرف دیگر آن، جبهه وسیع و قدرتمندی از دشمنان است. در این جنگ، شیوه‌ها و روش‌های مختلفی در دستور کار است، از “نفوذ و سرقت اطلاعات” و “تغییر محاسبات تصمیم‌گیران” و “تغییر باورهای مردم” تا “ایجاد نابسامانی مالی و اقتصادی” و “ایجاد آشفتگی‌های امنیتی.”»

در هفته‌های اخیر قیمت دلار آمریکا در ایران با شیبی صعودی افزایش یافت و ۲۰ فروردین از مرز ۶۰۵۰ تومان هم گذشت.  ستاد اقتصادی دولت جلسه فوق‌العاده‌‌ای تشکیل داد و اعلام کرد که دلار تک نرخی می‌شود و قیمت آن ۴۲۰۰ تومان است. اما دلار به این قیمت در بازار نایاب است. در این مدت – به گفته حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس – فعالیت بیش از ۷۰ درصد از مراکز تولیدی ایران متوقف شده است. پیش از این ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران افزایش قیمت دلار را به نفوذ عربستان سعودی در بازار ارز نسبت داده بود.

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش از کارمندان وزارت اطلاعات خواست در جنگ اطلاعاتی مورد نظر او برنامه تهاجمی طراحی کنند:

«باید در این جنگ و در مقابل برنامه‌های جبهه مقابل ایستاد و برای غلبه بر دشمن، علاوه بر دفاع باید برنامه تهاجم نیز داشت به گونه‌ای که زمین بازی به وسیله دستگاه اطلاعاتی ما تعیین شود.»

خامنه‌ای در شهریور ۱۳۹۴ یک ماه بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی همین سخنان را تکرار کرده بود. او در آن زمان در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران هشدار داده بود که یکی از راه‌های «نفوذ» دشمن «ایجاد خلل در باورها» و تبدیل «جمهوری اسلامی» به معنای مورد نظر «دشمنان» است. خامنه‌ای در آن زمان از اطلاعات سپاه خواسته بود این «تهدیدها» را رصد و شناسایی کند.

اکنون سه سال بعد رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با وزیر و کارکنان وزارت اطلاعات یک بار دیگر بحث «نفوذ» را پیش کشید و از وزارت اطلاعات خواست که «کوچک‌ترین تردید درباره صلاحیت» مسئولان را منعکس کند.

خامنه‌ای خواهان «رقابت حرفه‌ای» وزارت اطلاعات با اطلاعات سپاه و سازمان اطلاعات و امنیت سپاه پاسداران در زمینه مقابله با «نفوذ» شد.

همزمان با دیدار خامنه‌ای با وزیر و کارمندان وزارت اطلاعات زمینه‌های فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی از جمله «تلگرام» با ۴۰ میلیون کاربر در ایران به عنوان واکنش جمهوری اسلامی به تظاهرات سراسری دی ۹۶ فراهم شده است.

بیشتر بخوانید:

استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی در دستگاه‌های دولتی ممنوع شد

Share