Share

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران به روسیه پیشنهاد داده که زبان فارسی و روسی در مدارس دو کشور به‌عنوان زبان دوم آموزش داده شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گزارش داده که محمد بطحایی به همراه مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه، در دیدار با ویاچسلاو نیکونوف، رئیس کمیته آموزش و علوم دومای روسیه، این پیشنهاد را اعلام کرده است.

بطحایی در این‌باره گفت: «دولت ایران قصد دارد انحصار زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم شکسته شود و سایر زبان‌ها به‌ویژه زبان روسی نیز در ایران گسترش یابد.»

او به رئیس کمیته آموزش و علوم دومای روسیه گفته است که «در صورت آموزش زبان فارسی در مدارس روسیه، ایران نیز می‌تواند در قالب تفاهمنامه‌ای آموزش زبان روسی را در مدارس خود داشته باشد».

ایران و روسیه در عرصه جهانی، به‌ویژه در خاورمیانه و در سوریه، از کشورهای متحد شناخته می‌شوند. ایران در دوران تحریم‌های جهانی علیه برنامه هسته‌ای‌اش روابط تجاری خود با روسیه را نیز گسترش داد.

وی با بیان اینکه در سفر به مسکو، بازدیدی از یکی از مدارس روسیه داشتم، افزود: متاسفانه هیچ یک از دانش آموزان روسی شناختی از ایران نداشتند که ما امیدواریم با اجرای این طرح، روس‌ها شناخت بیشتری از ایران پیدا کنند.

وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است که اگر طرف روسی از این پیشنهاد حمایت کند کارگروهی برای رسیدن به تفاهم‌نامه در این‌باره تشکیل خواهد شد.

ویاچسلاو نیکونوف نیز از پیشنهاد بطحایی استقبال و بر برنامه‌ریزی برای تدریس زبان فارسی در کنار زبان چینی که در برخی مراکز آموزشی روسیه به‌عنوان زبان دوم تدریس می‌شود، تأکید کرد.

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، ۱۶ دی‌ماه سال گذشته از ممنوعیت تدریس زبان انگلیسی در سطح آموزش ابتدایی خبر داده بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیش از این نسبت به «ترویج» آموزش زبان انگلیسی در آموزش و پرورش هشدار داده و در اردیبهشت ۱۳۹۵ ترویج زبان انگلیسی را «میراث دوران طاغوت» خوانده بود.

بیشتر بخوانید:

منع تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی: اعمال تبعیض بیشتر بر اساس آموزه‌های رهبر

Share