Share

سپاه پاسداران عباس عدالت، استاد دانشگاه امپریال کالج لندن را بازداشت کرده است. این استاد دو تابعیتی با مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که زیر نظر حسام‌الدین آشنا فعالیت می‌کند همکاری می‌کرد. پیش از این محمد رضا جلایی‌پور بازداشت شده بود.

پروفسور عباس عدالت در دفتر کارش در امپریال کالج لندن، قبل از سفر به ایران

۲۹ فروردین علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سخنانی را که سه سال قبل، بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در جمع فرماندهان سپاه ایراد کرده بود، این بار در جمع وزیر و گروهی از کارکنان وزارت اطلاعات تکرار کرد. او یک بار دیگر بحث «نفوذ» را پیش کشید و از وزارت اطلاعات خواست که «کوچک‌ترین تردید درباره صلاحیت» مسئولان را منعکس کند. بعد از این سخنان محمد رضا جلایی‌پور جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب بازداشت شد و اکنون کمپین حقوق بشر خبر داده که عباس عدالت نیز از ۲۶ فروردین تاکنون در بازداشت اطلاعات سپاه است.

به گزارش کمپین حقوق بشر خانواده عباس عدالت از یکم اردیبهشت وثیقه لازم برای آزادی او را فراهم آورده‌اند اما دادگاه انقلاب با آزادی او به قید وثیقه هنوز موافقت نکرده است.

عدالت استاد علوم کامپیوتر و ریاضیات در دانشگاه امپریال کالج لندن است. او برای فعالیت‌های دانشگاهی به ایران سفر کرده بود. این استاد دانشگاه از معترضان به فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکاست. او کمپین «ضد تحریم و مداخله نظامی آمریکا در ایران» را هم به راه انداخته بود و قبل از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران بر ضد اقدام نظامی آمریکا علیه ایران فعالیت می‌کرد.

یک منبع آگاه که نام او افشا نشده به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که هنگام بازداشت، ماموران امنیتی، به منزل آقای عدالت در تهران حمله کرده و کامپیوتر، سی‌دی‌ها و یادداشت‌هایش را مصادره کردند.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفته است:

«ایران همچنان به بازداشت خودسرانه افراد دوملیتی بدون ارائه هیچ توضیح و یا شفافیتی ادامه می‌دهد و دسترسی نداشتن آنها به دسترسی عادلانه باعث نگرانی است. دستگاه‌های امنیتی به ویژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و قوه ‌قضاییه ایران مسئول حفظ جان و سلامتی این بازداشت‌شدگان هستند.»

عباس عدالت تابعیت بریتانیا را دارد. وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده که در پی به دست آوردن اطلاعاتی از مقامات جمهوری اسلامی درباره بازداشت عباس عدالت، به عنوان شهروند بریتانیاست.

کمپین حقوق بشر می‌گوید سپاه پاسداران از زمان توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی تاکنون بیش از ۳۰ شهروند دوتابعیتی را بازداشت کرده است. نازنین زاغری یکی از شناخته‌شده‌ترین این بازداشتی‌های دوتابعیتی‌ست.

بیشتر بخوانید:

رویترز: افزایش بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران پس از توافق هسته‌ای با غرب

 

Share