Share

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه دوشنبه ۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت، در سخنانی فوق‌العاده که همزمان از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی اسرائیل پخش شد، اعلام کرد که به اسناد و آرشیو هسته‌ای مخفی ایران، از جمله به پروژه مخفی طراحی، ساخت و آزمایش سلاح هسته‌ای «آماد» دسترسی پیدا کرده است.

در چیدمانی نمایشی و پس از آنکه سخنان رهبر، رئیس‌جمهور و  وزیر خارجه ایران مبنی بر عدم تمایل ایران بر ساخت سلاح هسته‌ای پخش شد، نتانیاهو ضمن دروغگو خواندن مقامات جمهوری اسلامی مدعی شد که به هزاران سند مخفی و آرشیو هسته‌ای ایران دسترسی پیدا کرده است. نخست وزیر اسرائیل ادعا کرد ایران در سال ۲۰۱۷ «آرشیو هسته‌ای» را به منطقه‌ای مخفی در شورآباد تهران منتقل کرده است.

به نقل از نتانیاهو، مقامات آمریکا و دیگر کشورها صحت این اسناد را تأیید کرده‌اند.

با نمایش اسنادی به زبان فارسی، نخست‌وزیر اسرائیل ادعا کرد، ایران در پژوه‌ای تحت عنوان «آماد»، و تحت هدایت دکتر محسن فخری‌زاده، طرح ساخت و آزمایش ۵ کلاهک هسته‌ای با قدرت ۱۰ کیلو تی‌ان‌تی را در دست دارد. نتانیاهو این پروژه را با این عبارت تعریف کرد: «۵ بمب هیروشما بر سر موشک‌های بالستیک».

نتانیاهو همچین گفت:  ایران پنج منطقه را در شرق این کشور برای آزمایش بمب‌ها در نظر گرفته است.

علاوه بر محتوای این نطق تلویزیونی نتانیاهو، آنچه که اهمیت دارد، «زمان‌» انتشار و اعلام آن است. سخنان نتانیاهو در کمتر از دو هفته مانده به مهلت ترامپ به کشورهای اروپایی برای رفع نقایص برجام صادر شده است. (قراردادی که ترامپ ان را «بدترین توافق همه دوران‌ها» و نتانیاهو آن را «فاجعه‌بار» می‌داند) رئیس‌جمهور آمریکا به آلمان، فرانسه و بریتانیا مهلت داده تا ۱۲ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) بر سر مکمل‌های برجام به توافق برسند.

فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از ۲۰۱۵، حضور و نفوذ ایران در منطقه، و برنامه موشک‌های بالستیک ایران، محور مشترک نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل است.

این اولین بار نبود که نتانیاهو در سخنرانی خود دست به استفاده از تمهیدات نمایشی می‌زد. در ماه فوریه نیز، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، با نمایش تکه‌ای آهن به عنوان قطعه‌ای از پهپاد ایرانی، ایران را بزرگ‌ترین تهدید در جهان خواند. اشاره او پهپادی بود که ۱۰ فوریه، در حریم هوایی اسرائیل مورد هدف قرار گرفت. شش سال پیش‌تر نیز او با نمایش نموداری از «بمب ایرانی»، سخنرانی خود در شصت و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل را به پایان برد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر، ضمن اشاره به همین موضوع، نخست‌وزیر اسرائیل را به دروغگویی متهم کرده است:

به نقل از کاخ سفید، رهبران آمریکا و اسرائیل روز یکشنبه تلفنی با یکدیگر در مورد ایران و اقدامات وفعالیت‌های تنش آفرین این کشور در منطقه گفتگو کردند.

عصر یکشنبه همچنین، نتانیاهو با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در تل‌آویو دیدار کرد. در جریان این دیدار، پومپئو از «تهدیدات ایران علیه اسرائیل و منطقه» عمیقاً احساس نگرانی کرد، و نتانیاهو، نیز گفت: «به گمان من، بزرگترین تهید علیه جهان و آمریکا و اسرائیل و تمام کشورها، پیوند میان اسلام سیاسی با سلاح هسته‌ای، و مشخصاً تلاش ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای است.»

این سخنان در شرایطی بیان شد که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، ناظران و تحلیل‌گران در ماه‌های گذشته در مورد احتمال جنگ میان ایران و اسرائیل هشدار داده‌اند.

همزمان با حضور وزیر خارجه جدید آمریکا در اسرائیل، روز یکشنبه به پایگاه ارتش سوریه در حومه شهرهای حما و حلب، از جمله به پایگاه «بریگارد ۴۷» در سوریه که گفته می‌شود محل استقرار نیروهای سپاه قدس است، حمله موشکی شد. منابع محلی مدعی شده‌اند که دست‌کم ۱۸ نیروی ایرانی در این حملات کشته و زخمی شده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده که این حملات توسط اسرائیل انجام شده است. فرمانده لشگر فاطمیون در سوریه اما کشته شدن نیروهای ایرانی را تکذیب کرده است.

پیشتر در ۹ آوریل/ ۲۰ فروردین، و در جریان حمله موشکی جنگنده‌های اسرائیلی به پایگاه نظامی تی‌فور (تی-۴)، هفت سپاهی ایرانی کشته شدند. تی‌فور یا تیاس، در نزدیکی حمص در قلب سوریه، همان پایگاه هوایی‌ای است که در ماه فوریه نیز، به بهانه حضور یک پهپاد ایرانی در حریم هوایی اسرائیل، مورد حمله جنگنده‌های هوایی اسرائیلی قرار گرفت.


بیشتر بخوانید:

ارتش سوریه: به چند پایگاه نظامی در حومه حماه و حلب حمله موشکی شد

Share