Share

در فاصله کمتر از یک هفته به ۱۲ می که قرار است دونالد ترامپ اعلام کند آیا امریکا در توافق هسته‌ای باقی می‌ماند یا نه، روحانی در سبزوار گفت: «اگر امریکا از برجام خارج شود، به زودی پشیمان خواهد شد».

حسن روحانی

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران یکشنبه ۱۶ اردیبهشت اظهارات رئیس جمهوری امریکا را غیرمنطقی خواند و گفت: ایران برای هر تصمیم ترامپ یک برنامه دارد.

او ادامه داد: آمریکایی‌ها، یا از برجام خارج می‌شوند، یا به آن لطمه می‌زنند و یا راه آمریکا و اروپا از هم جدا می‌شود.

رئیس دولت جمهوری اسلامی گفت: «هر تصمیمی که هفته آینده گرفته شود در زندگی ملت تغییری ایجاد نخواهد کرد و هر تصمیمی که ترامپ بگیرد، ایران در برابرش ایستادگی خواهد کرد».

او از همه جریان‌های سیاسی داخل جمهوری اسلامی هم خواست «اختلاف‌ها را کنار بگذارند» و گفت: «امروز دیگر راست و چپ معنی ندارد. همه دست به دست هم می‌دهیم».

روحانی بدون آنکه جزئیات بیشتری بیان کند، ادامه داد:«از چند روز قبل دستورهای لازم به سازمان انرژی اتمی داده شده و چند روز پیش دوباره با اعضای آن در باره  مسیر روشن صحبت کرده است».

پیش از این برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته بودند که در صورت خروج امریکا از توافق هسته‌ای، ایران غنی‌سازی اورانیوم را دوباره آغاز خواهد کرد.

با این حال برخی از منابع خبری گزارش کردند که رئیس جمهوری آمریکا و مقام‌های ارشد فرانسه و آلمان به تازگی برای اعمال برنامه‌های سخت‌گیرانه علیه برنامه‌های موشکی و حضور نظامی ایران در سوریه به توافق رسیده‌اند.

روحانی در واکنش به این تصمیم‌ها، گفت:«ایران در باره قدرت دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهد کرد و هر مقدار که موشک و سلاح لازم باشد، می‌سازد و انبار می‌کند.»

او تحریم هسته‌ای علیه ایران را «اشتباه و غلط » خواند و از «دنیا و به و بویژه قدرت‌های بزرگ» خواست که « از این طرح نادرست عقب‌نشینی کنند».

رئیس دولت جمهوری اسلامی در ادامه با بیان اینکه «دولت صدها میلیارد دلار درآمد نفتی و غیرنفتی پیش‌بینی کرده است»، گفت: «هیچ جای نگرانی وجود ندارد و ایران با مشکلی روبرو نخواهد شد».


بیشتر بخوانید:

شمخانی: ایران هیچ تغییری را در برجام نمی‌پذیرد

Share