ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسرائیل از شورای امنیت خواست حمله ایران به بلندی‌های جولان را محکوم کند

حمله سپاه به بلندی‌های جولان ممکن است قدرت‌های اروپایی را به مسیر همبستگی با اسرائیل بیندازد. دانی دانون از سازمان ملل خواسته مانع از گسترش نفوذ ایران در سوریه شود.

حمله منتسب به سپاه قدس به بلندی‌های جولان ممکن است اختلاف قدرت‌های اروپایی با آمریکا بر سر برجام را به مسیر همبستگی با اسرائیل بیندازد. اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل خواست حمله نظامی سپاه قدس به بلندی‌های جولان را محکوم کند. نماینده اسرائیل در سازمان ملل همچنین از شورای امنیت درخواست کرده است مانع از گسترش نفوذ ایران در سوریه شود.

سازمان ملل در نیویورک (عکس: آرشیو)

بامداد پنجشنبه ۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت اسرائیل اعلام کرد که سپاه قدس ۲۰ راکت به سمت مواضع این کشور در بلندی‌های جولان شلیک کرده. سپس ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعلام کرد که در پاسخ به حملات سپاه قدس به بلندی‌های جولان، جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور به ده‌ها هدف متعلق به سپاه قدس در سوریه حمله کردند.

دانی دانون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده است که کشورش تمایلی به تداوم و گسترش درگیری نظامی با ایران ندارد، با این حال تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد که ایران به حملات نظامی‌اش از خاک سوریه علیه اسرائیل ادامه دهد.

نماینده اسرائیل در سازمان ملل رونوشتی از این نامه را برای آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز ارسال کرده است.

دانون در این نامه گفته است حملات سپاه قدس از خاک سوریه به اسرائیل موقعیت «شکننده» منطقه را ناپایدارتر می‌کند و از شورای امنیت خواسته با محکوم کردن حملات بامداد پنجشنبه ۱۰ مه سپاه قدس، مانع از گسترش نفوذ ایران در سوریه شود.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل شامگاه گذشته با انتشار بیانیه ای از همه طرفین درگیری خواسته است به دشمنی‌ها پایان دهند و از تحریک یکدیگر خودداری کنند. گوترش هشدار داده که در غیر این‌صورت خطر جنگ بزرگی خاورمیانه را تهدید می‌کند.

— António Guterres (@antonioguterres) 10. Mai 2018

روز گذشته دفتر نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که ترزا می در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو حملات ایران با راکت به بلندی‌های جولان را محکوم و حق اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت شناخت.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، پنج‌شنبه ۱۰ مه/ ۲۰ اردیبهشت اعلام کرد که حملات موشکی کشورش، «تمامی زیرساخت‌های نظامی رژیم ایران» در سوریه را منهدم کرده است.

لیبرمن گفت که اسرائیل اجازه نخواهد داد که سوریه به خط مقدمی علیه اسرائیل تبدیل شود.

وزیر دفاع اسرائیل که در کنفرانس امنیتی «هرتزلیا» در نزدیکی تل‌آویو سخنرانی می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که دور جدید خشونت‌ها با ایران در مرز سوریه، پایان یافته باشد و به تأکید اعلام کرد که اسرائیل خواهان تشدید تنش‌ها نیست.

یک روز قبل از درگیری نظامی ایران و اسرائیل در بلندی‌های جولان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مناسبت روز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم بیش از ۱۰ ساعت از روز را با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گذراند. نتانیاهو در پیامی در توئیتر گفته است که در این دیدار به پوتین گفته که اسرائیل حق «اجرای اقدامات لازم برای دفاع از خود در مقابل تجاوزگری» ایران را دارد.

علاوه بر بریتانیا، آلمان و فرانسه و آمریکا حمله سپاه به بلندی‌های جولان را محکوم کرده‌اند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز از افزایش تنش میان ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و خواستار گفت‌وگو برای کاستن از تنش‌ها بین دو طرف از طریق گفت‌وگو شده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران جمعه ۱۱ مه/ ۲۱ اردیبهشت درباره حمله سپاه قدس به بلندی‌های جولان سکوت کرده اما در همان‌حال حمله اسرائیل به مواضع سپاه در خاک سوریه را به عنوان « نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و اقدامی خلاف تمامی  قوانین، مقررات و موازین بین‌المللی» محکوم کرده است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.