Share

پس از آنکه ارتش اسرائیل اعلام کرد نیروهای ایرانی سپاه قدس به منطقه اشغال‌شده بلندی‌های جولان حمله کرده‌اند رسانه‌های دولتی سوریه خبر دادند که اسرائیل به دمشق حمله هوایی کرده است.

بامداد پنج‌شنبه ۱۰ مه/۲۰ اردیبهشت، خبرگزاری فرانسه و “جروزالم پست” به نقل از رسانه‌های سوریه خبر دادند که اسرائیل به خاک سوریه حمله هوایی و موشکی کرده است. این حمله توسط هواپیماهای جنگنده اسرائیل صورت گرفته است.

سخنگوی ارتش اسرائیل، فیخای ادرعی، در توییتر حمله متقابل اسرائیل به خاک سوریه را تایید کرده و گفته است که اهداف کشورش در این حملات مواضع نیروهای ایران است. سخنگوی ارتش اسرائیل در حساب خود به عربی از دولت سوریه خواسته که در جریان این حملات هوایی دخالت نکند و هشدار داده که در غیر این صورت با “واکنش شدید” ارتش اسرائیل رو به رو خواهد شد.

توییت فیخای ادرعی که در آن به ارتش سوریه هشدار می‌دهد:

به گزارش “جروزالم پست” مقیاس حملات اسرائیل به دمشق به مراتب بیشتر از حملات پیشین بوده است. یک مقام امنیتی اسرائیلی که نام او برده نشده به هاآرتص گفته است که حمله بامداد ۱۰ مه، بزرگترین عملیات نظامی اسرائیل در سوریه پس از پیمان پایان درگیری بین سوریه و اسرائیل (مورخ ۱۹۷۴) است.

ارتش اسرائیل گفته است آنها پیش از حمله هوایی به سوریه، دولت روسیه را خبردار کرده‌اند.

ساکنان دمشق تصاویر و ویدئوهایی از انفجارها و پدافند دفاع هوایی سوریه در آسمان شب دمشق را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم تصاویری از دفاع هوایی سوریه را با این توضیح منتشر کرد: “دفاع هوایی سوریه در حال مواجه با موج جدیدی از موشک‌های تهاجمی اسرائیل، آنها را یکی پس از دیگری دفع می‌کند.”

به گزارش الجزیره یک سایت راداری ارتش سوریه در حملات هوایی جنگده‌های اسرائیل به سوریه مورد هدف قرار گرفته است.

پدافند دفاعی سوریه در واکنش به حمله جنگده‌های اسراییل در آسمان دمشق:

حملات اسرائیل به دمشق درست پس از حمله به بلندی‌های جولان آغاز شد. اسرائیل می‌گوید که نیروهای سپاه قدس ایران ۲۰ موشک به سمت بلندی‌های جولان پرتاب کرده‌اند. به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل تلفات حمله ایران به بلندی‌های جولان هنوز مشخص نیست اما این حملات خسارت جدی به دنبال نداشته‌اند.

“جروزالم پست” از سخنگوی ارتش اسرائیل پرسیده است که آیا این کشور پاسخ حملات ایران به بلندی‌های جولان را داده است که سخنگوی اسرائیل در پاسخ گفته است: “ما تلافی کرده‌ایم اما جزئیات بیشتری در این مورد ندارم.”

ارتش اسرائیل یک نقشه را به زبان عبری و عربی منتشر کرده که نقاط حمله به مواضع ایران و نیروهای بشار اسد را نشان می‌دهد. نماد آتش بر روی نقشه مربوط به حملات بامداد پنجشنبه است و نقشه ۳۵ حمله به نقاط مختلف را نشان می‌دهد. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه مواضعی از سپاه قدس هدف حمله اسرائیل قرار گرفته‌اند.

این نقشه را ارتش اسرائیل منتشر کرده و می‌گوید که نقاط حمله اسرائیل به مواضع ایران و نیروهای بشار اسد در سوریه در بامداد ۱۰ می‌ را نشان می‌دهد.

سخنگوی ارتش اسرائیل رانن مانلیس پس از اینکه آرامش نسبی در دمشق برقرار شد به هاآرتص گفت:  “ما آماده بودیم و این شب را با موفقیت به پایان رساندیم – با وجود اینکه هنوز کار تمام نشده است. ایران این حمله را انجام داد تا به کشور اسرائیل صدمه بزند و قاسم سلیمانی و نیروی قدس که در پشت آتش بودند، بهای این نتیجه را با سوختن خواهند پرداخت و تاکنون هم بهای سنگینی پرداخته‌اند.”

سخنگوی ارتش اسرائیل در ادامه توضیح داده که این حمله برای نابود کردن زیرساخت هایی بوده که سپاه قدس در طی سال گذشته در سوریه تاسیس کرده است. او گفته است که ارتش اسرائیل تمام این زیرساخت‌ها را نابود کرده است.

این اولین بار است که اسرائیل به طور مستقیم ایران را به حمله به خاک اسرائیل متهم می‌کند. و این اولین درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل در سوریه است که اسرائیل آن را به رسمیت شناخته است. در طول جنگ داخلی سوریه اسرائیل حداقل دو بار به مواضع ایران حمله کرده است اما در هر دو حمله سیاست رسمی ارتش اسرائیل این بوده که مسئولیت حمله را به عهده نگیرد.

حمله بامداد پنجشنبه به دمشق، پاسخ اسرائیل به حمله شامگاه چهارشنبه است که به ادعای اسرائیل نیروهای سپاه قدس در آن ۲۰ موشک به بلندی‌های جولان شلیک کردند. المیادین، رسانه نزدیک حزب‌الله لبنان تعداد این موشک‌ها را ۵۰ فروند گزارش کرده است. به گزارش الجزیره حملات به بلندی‌های جولان پس از حمله هوایی اسرائیل به قنیطره در جنوب سوریه صورت می‌گیرد.

ایران در رابطه با ادعای اسرائیل مبنی بر حمله ایران به بلندی‌های جولان واکنشی نشان نداده است.

در همین زمینه:

ارتش اسرائیل: نیروهای سپاه قدس به خاک اسرائیل حمله موشکی کردند

Share