Share

به دنبال خبرساز شدن و واکنش‌های گسترده به ماجرای تجاوز جنسی یک مربی -معاون آموزشی- به گروهی از دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران (برخی رسانه‌ها از این مدرسه به عنوان مجتمع آموزشی معین نام برده‌اند) علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دستور داده است پس از محاکمه متهمان، در اسرع وقت «حدود الهی» در رابطه با آنان اجرا شود. سعید طوسی، قاری مشهور اما در پرونده مشابه‌ای تبرئه شد.

علی خامنه‌ای و سعید طوسی، قاری قرآن نزدیک به بیت او که متهم به تجاوز جنسی به قاریان نوجوان است

پایگاه اطلاع‌رسانی علی خامنه‌ای نوشته است که رهبر جمهوری اسلامی به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه دستور داده تا در اسرع وقت حدود الهی در رابطه با متهمان اجرا شود.

دوشنبه ۷ خرداد با شکایت بیش از ۴۰ نفر از اولیای دانش‌آ‌موزان پلیس امنیت یکی از مربیان یک مجتمع آموزشی غیرانتفاعی در منطقه دو تهران را به اتهام آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان بازداشت کرد. فرد بازداشت شده متهم است که به دانش‌آموزان سیگار و نوشیدنی الکلی می‌داده، برای‌شان فیلم‌های‌ مستهجن می‌فرستاده و آن‌ها را آزار جنسی می‌داده است.

در متنی که به عنوان متن دستور علی خامنه‌ای منتشر شده، آمده است: «خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تأسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعا حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید.»

اجرای حدود الهی در مورد این پرونده ممکن است به اجرای حکم اعدام متهم (در صورت اثبات “لواط”) بینجامد اما از سوی دیگر قانون مجازات اسلامی در چنین مواردی برای طرف مفعول رابطه نیز مجازات تعیین کرده‌ که این مجازات در صورت عاقل و بالغ نبودن فرد از حد به تعزیر تبدیل می‌شود.

با توجه به این مساله به نظر می‌رسد اگر قرار باشد بررسی این پرونده با رویکرد فقهی اتفاق بیفتد، پیچیدگی‌ها و چالش‌های زیادی به دنبال خواهد داشت.

با انتشار دستور رهبر جمهوری اسلامی، عده زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به عنوان بخشی از افکار عمومی مورد اخیر را با ماجرای سعید طوسی، قاری نزدیک به بیت رهبر جمهوری اسلامی مقایسه و همسان‌سازی کرده‌اند. سعید طوسی متهم شده بود که به شماری از قاریان نوجوان تجاوز کرده است اما گفته می‌شود که قوه قضاییه به دنبال اعمال نفوذ برخی از نزدیکان خامنه‌ای، در روند رسیدگی عادلانه به این پرونده سنگ‌اندازی کرده و در عمل پرونده را بسته است:

بنابر یک لطف ویژه، پرونده سعید طوسی عملا بسته شد

در مورد پرونده تجاوز معاون آموزشی مدرسه به عده‌ای از دانش‌آموزان اما صبح روز سه‌شنبه ۸ خرداد وزیر آموزش ‌و پرورش در دستوری فوری از بازرس ویژه وزارتی خواست به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان مدرسه‌ای در منطقه دو تهران رسیدگی کند.

در همین حال عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعلام کرد ناظمی که به آزار جنسی دانش‌آموزان متهم شده، به زندان معرفی شده است.


  • در همین زمینه

آزار جنسی شماری از دانش‌آموزان دبیرستانی در تهران

Share