Share

انتخابات هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در سال سوم دوره دهم به مرحله دوم کشیده شد و علی لاریجانی با ۲۴ رأی اختلاف نسبت به محمدرضا عارف، کاندیدای اصلاح‌طلبان بار دیگر رئیس مجلس شد. آراء لاریجانی نسبت به دو مجلس قبل کمتر بود.

علی لاریجانی بار دیگر رئیس مجلس شد

علی لاریجانی بار دیگر رئیس مجلس شد

چهارشنبه ۹ خرداد انتخابات هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار شد و از مجموع ۲۷۹ رأی گرفته‌شده، علی لاریجانی ۱۴۷ رأی و محمدرضا عارف ۱۲۳ رأی به‌دست آوردند و آراء باطله نیز ۹ رأی بود.

بدین ترتیب علی لاریجانی در سومین سال فعالیت مجلس دهم رئیس مجلس باقی ماند.

این در حالی است که لاریجانی در سال سوم مجلس هشتم ۲۱۴ رأی و در سال سوم مجلس نهم ۱۸۷ رأی به‌دست آورده بود.

علی لاریجانی پس از انتخاب به عنوان رئیس سومین سال مجلس دهم اظهار امیدواری کرد که مجلس بتواند با وفاق مشکلات مردم را حل کند.

روز گذشته (سه‌شنبه) اعضای فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) محمدرضا عارف را به عنوان گزینه این فراکسیون برای انتخابات ریاست مجلس در سال سوم دوره دهم پارلمان انتخاب کردند.

اعضای فراکسیون اصلاح‌‌طلبان بر ابقای علی مطهری و مسعود پزشکیان، نایب‌ رئیسان کنونی مجلس رأی مثبت دادند و نام آن‌ها را هم در لیست فراکسیون خود برای انتخابات هیأت رئیسه قرار دادند.

در انتخابات هیئت ‌رئیسه مجلس شورای اسلامی مسعود پزشکیان با ۱۵۷ رأی به عنوان نائب رئیس اول و علی مطهری با ۱۴۳ رأی از ۲۷۹ رأی به‌دست آمده به عنوان نائب رئیس دوم انتخاب شدند.

عبدالرضا مصری، گزینه فراکسیون ولایی ۱۳۴ رأی و هادی قوامی از فراکسیون مستقلین نیز ۸۱ رأی کسب کردند.

انتخاب هیأت رئیسه مجلس دهم برای سال دوم که در خردادماه سال گذشته برگزار شد با سرپیچی‌های فراکسیون امید روبه‌رو شد. گروهی از اعضای فراکسیون امید از «رفتار غیرفراکسیونی» برخی از نمایندگان که با لیست امید بالا آمده‌اند انتقاد و آن‌ها را متهم به «خیانت» کنند. دلیل آن انتخاب نشدن یک نماینده زن و دو نماینده اهل سنت در هیأت رئیسه مجلس بود. در انتخابات مجلس دهم گروهی از افراد مستقل از طریق لیست امید موفق شدند که وارد مجلس شوند.

انتخابات هیأت رئیسه مجلس دهم برای سال دوم نسبت به سال قبل تنها دو تغییر داشت و از ۱۲ کرسی، سه کرسی سهم فراکسیون امید و ۹ کرسی سهم فراکسیون ولایت، متشکل از طرفداران اصولگرای علی لاریجانی شد.

در انتخاب هیئت رئیسه موقت سال اول مجلس دهم نیز اصولگرایان تنها یک شب مانده به افتتاح مجلس، با جذب نیروهای منفرد، فراکسیون ولایت را تشکیل دادند و ۹ عضو هیأت رئیسه ۱۲ نفری مجلس، وابسته به این فراکسیون شد.

بیشتر بخوانید:

عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

Share