Share

شبکه جهانی پترو لوجستیکس که در ژنو صدور نفت در جهان را رصد می‌کند گفته است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، در ماه مه میلادی صادرات نفت ایران نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.

به‌گزارش رویترز، پترو لوجستیکس میزان کاهش صادرات نفت ایران در ماه مه را روزانه ۱۰۰ هزار بشکه اعلام کرده و گفته است که صادرات نفت ایران در این ماه حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت / ۸ مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز ۲۱ مه / ۳۱ اردیبهشت در سخنانی استراتژی تازه ایالات متحده در قبال ایران را اعلام کرد و گفت آمریکا برای تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد.

ایران می‌گوید در ماه آوریل، روزانه ۲.۶ میلیون بشکه صادر کرده است. این بیشترین حجم صادرات نفت ایران از زمان رفع تحریم‌های جهانی در ژانویه ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

دست‌کم ۱.۸ میلیون بشکه از صادرات نفت ایران به آسیا است و بخش زیادی از باقیمانده آن به اروپا صادر می‌شود.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، شنبه ۱۹ مه / ۲۹ اردیبهشت‌ گفته بود اگر اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای را نجات دهد، صادرات نفت ایران تغییری نخواهد کرد. با این حال بانک‌ها نگران وضعیت کنونی‌اند و منابع تجاری احتمال می‌دهند که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تجارت نفت ایران با مشکل مواجه شود.

وزیر نفت ایران از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خواسته تا از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت کند. او این تحریم‌ها را یک‌جانبه و فرامنطقه‌ای خواند.

ایران در گفت‌وگوهای خود با کشورهای اروپایی برای حفظ برجام از این کشورها خواسته که راه حل‌های عملیاتی در زمینه فروش نفت و گاز و مسائل بانکی ارائه کنند.

Share