Share

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان از تاکید دادستان بر رسیدگی سریع، بی‌چون و چرا و بدون هیچ‌گونه مسامحه با «عامل آزارِ دختربچه افغانستانی» خبر داده و در عین حال گفته است تا قبل از تکمیل تحقیقات از سوی ضابطین قضایی هر گونه اظهار‌نظر درباره این ماجرا فاقد اعتبار است.

عکس از آرشیو

مهدی سلیمانی همچنین تاکید کرده که شاهد عینی تنها یک نفر را به عنوان کودک‌آزار مشاهده کرده و ادعای صورت گرفته {تجاوز گروهی} در این زمینه صحت ندارد.

این در حالی است که رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی ایران روز شنبه ۱۲ خرداد درباره این ماجرا به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفته بود: «مورد کودک‌آزاری مربوط به دختربچه‌ای افغان است که هفته گذشته در حالی که در مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود.»

در کنار تاکید مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان بر بازداشت یک نفر به عنوان متهم در این ماجرا، گفته شده است که دادستان در چارچوب قوانین و مقررات و با سرعت به این پرونده تجاوز رسیدگی خواهد کرد و «تابعیت و ملیت» افراد تأثیری در رسیدگی به این پرونده ندارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز یک‌شنبه ۱۳ خرداد از قول مهدی سلیمانی درباره این پرونده نوشته است: «پس از وصول گزارش مبنی بر آزار دختر پنج ساله افغانستانی، مراتب از سوی فرمانداری شهرستان، مقامات قضایی، نیروی انتظامی و بهزیستی مورد پیگیری قرار گرفت و با تلاش‌های کادر بیمارستان ضمن تکمیل روند درمانی، او در کمتر از ۲۴ ساعت از بیمارستان ترخیص و تحویل خانواده خود شد.»

به گفته سلیمانی، «معاضدت‌های قضایی لازم به این خانواده برای تکمیل پرونده و رسیدگی نهایی صورت خواهد گرفت.»

او همچنین مرجع تشخیص کودک‌آزاری و نوع آن را پزشکی قانونی و قاضی پرونده دانسته و گفته است: «تحقیقات با حفظ حرمت خانواده و همچنین خدشه‌دار نشدن روند شناسایی متهم با جدیت در حال انجام است.»

بر اساس اظهارات مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان، ۱۷۰ هزار از اتباع افغانستان با مدرک قانونی اقامت در استان اصفهان زندگی می‌کنند و «سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ کرامت این مهاجران و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی، قضایی و انتظامی به درخواست‌های آنان بدون توجه به مدرک اقامتی آنان است.»

با وجود این اظهارات در دو سال گذشته این سومین بار است که خبر تجاوز به یک دختربچه افغانستانی در ایران در رسانه‌ها بازتاب پیدا می‌کند.

در مورد پیشین، فروردین ماه امسال مردی در مشهد به تجاوز و قتل ندا، یک دختربچه هفت‌ساله افغان اعتراف کرد. او جسد ندا را در کیسه زباله‌ای در شهرک رجایی‌شهر مشهد رها کرده بود.

پیش از این مورد نیز قتل یک دختر بچه افغان در سال ۱۳۹۵ خبرساز شده بود. ۲۱ فروردین آن سال، امیرحسین پورجعفر، یک پسر ایرانی ۱۷ ساله، ستایش قریشی، دختربچه افغانستانی را که در همسایگی‌شان در روستای خیرآباد ورامین زندگی می‌کرد، ربود و پس از آزار جنسی، او را به قتل رساند و بعدتر سعی کرد بدن او را با اسید از بین ببرد.

امیرحسین پورجعفر با درخواست خانواده مقتول به قصاص محکوم و پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی اعدام شد:

حکم اعدام امیرحسین پورجعفر که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشت اجرا شد

Share