Share

در نخستین مسابقه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برابر مراکش پارچه‌نوشته‌هایی با مضمون حمایت از ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در استادیوم سن‌پترزبورگ بالا رفت. مأموران انضباطی استادیوم می‌خواستند آنها را به بهانه «سیاسی‌بودن» ممنوع کنند. فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) اعلام کرده است که شعار این پارچه‌نوشته‌ها «اجتماعی» و نه سیاسی است و استفاده از آنها بلامانع.

در حاشیه نخستین بازی ایران در جام جهانی روسیه

فیفا شنبه ۱۶ ژوئن / ۲۶ خرداد با اعلام این موضع گفت که پیش از آغاز برگزاری رقابت‌های جام جهانی با این پارچه‌نوشته‌ها موافقت شده بود. به گفته فیفا،

«این پارچه‌نوشته‌ها یک خواست اجتماعی را مطرح می‌کنند و نه درخواستی سیاسی را؛ بنابراین ممنوع نیستند.»

دو هفته پیش پلیس ایتالیا در حاشیه مسابقه والیبال تیم ملی ایران با آن کشور پلاکارد مشابهی را پاره کرد.

جمهوری اسلامی به خاطر ممنوع‌کردن ورود زنان به ورزشگاه‌ها هدف انتقادهای گسترده است؛ هم از سوی مردم، هم برخی چهره‌های اصلاح‌طلب و هم سازمان‌های بین‌المللی.

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس ممنوعیت ورود زنان را حاصل «مردسالاری» جامعه ایران می‌داند و گفته است که با «هزینه شخصی» و برای شکستن «تابوی غیرقانونی و غیرشرعی ممنوعیت ورود زنان ایران به ورزشگاه‌ها» در جام جهانی روسیه حضور می‌یابد.

همزمان وب‌سایت خبری ورزش ۳ و وبسایت اشتراک ویدئو «تماشا» که در ایران فعالند، با به راه انداختن مسابقه‌ای با نام «#خانم_گزارشگر»، از زنان برای گزارشگری فوتبال دعوت کرده و اعلام کرده هدف از این کار حمایت از برابری زنان با مردان در تمام عرصه‌ها است. نیلوفر اردلان، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال و فوتسال زنان ایران نیز از این مسابقه حمایت کرده است:

عربستان سعودی که پیش از این از ورود زنان به ورزشگاه‌ها جلوگیری می‌کرد، از چندی پیش این ممنوعیت را برای استادیوم‌های سه شهر اصلی این کشور لغو کرده است.


در همین زمینه

Share