Share

تقی رحمانی، فعال ملی‌ـ‌مذهبی در کانال تلگرامی‌اش نوشت که همسر او، نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر زندانی در اوین نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی ایرانی و سخنگوی پیشین کانون مدافعان حقوق بشر

به گفته رحمانی، نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر از جمعه شب هشتم تیر با «درد شدید سنگ کلیه و مشکل کیسه صفرا مواجه شده است».

تقی رحمانی به بی‌توجهی مسئولان زندان نسبت به مراقبت‌های ضروری پزشکی از محمدی اعتراض کرده و نوشته است که « از سال ۱۳۹۵ با وجود این که بارها پزشک به مراقبت از وی و بستری شدن وی توصیه کرده بود. با بی توجه ای مسئولان مواجه شده است.»

نرگس محمدی، فعال شناخته شده حقوق بشر با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، پس از تجمیع احکام صادر‌ شده به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. ۱۰ سال از مجموع ۱۶ سال حکم صادرشده برای محمدی به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بود. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت‌آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد. درخواست اعاده دادرسی او در اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

حبس نرگس محمدی تا کنون با اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری مواجه شده است. او امسال جایزه ساخارف، جایزه انجمن فیزیک ایالات متحده برای فعالان حقوق بشر را دریافت کرد.


در همین زمینه

دادخواهی: یاران نرگس محمدی از او می‌گویند، در سالگرد اسارتش

Share