Share

بعد از گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اجلاس هلسینکی و توافق آن‌ها درباره همکاری بیشتر دو کشور در سوریه، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای از آمادگی این کشور برای اجرای توافق هلسینکی خبر داده است. همزمان سپاه قدس نیز با شورشیان مخالف اسد برای تخلیه شیعیان استان ادلب به توافق رسیده است.

نیروهای روسی در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای روسی در سوریه ـ عکس از آرشیو

وزارت دفاع روسیه در این بیانیه که شامگاه سه‌شنبه ۱۷ ژوئیه/ ۲۶ تیر در رسانه‌های روسی منتشر شده اعلام کرده که ارتش این کشور آماده است با ارتش آمریکا در سوریه همکاری نظامی داشته باشد با این هدف که توافق بین ترامپ و پوتین در اجلاس هلسینکی را «عملیاتی» کند.

وزارت دفاع روسیه در این بیانیه گفته است که سران نظامی این کشور آماده‌اند با همکاران آمریکایی‌شان درباره «همکاری در سوریه» گفت‌وگو کنند و در آینده همکاری نزدیک‌تری با هم داشته باشند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست خبری اجلاس هلسینکی که دوشنبه ۱۶ ژوئیه/ ۲۵ تیز برگزار شد، از توافق با رئیس جمهور آمریکا درباره سوریه خبر داده بود اما به جزئیات این توافق اشاره نکرده بود. پوتین ۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت در دیدار و گفت‌وگو با بشار اسد در شهر سوچی روسیه اعلام کرده بود که به زودی نیروهای خارجی از سوریه خارج می‌شوند و آنگاه می‌توان پروسه سیاسی را که آغاز شده پیش برد. یک روز بعد از این دیدار، الکساندر لاورنتینوف، فرستاده پوتین به سوریه نیز اعلام کرد که همه گروه‌های نظامی خارجی در سوریه از جمله آمریکایی‌ها، ترک‌ها، حزب‌الله و ایرانی‌ها می‌بایست از این کشور خارج شوند.

شورشیان مخالف اسد و اسرائیل نیز خواهان خروج ایران از سوریه‌اند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ۲۸ مه/ ۷ خرداد گفته بود که تنها نیروهای دولتی سوریه باید در مرز جنوبی این کشور در نزدیکی اردن و اسرائیل حضور داشته باشند. علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل که جمعه گذشته به مسکو سفر کرده بود، در سخنانی در اندیشکده «والدای» اعلام کرد که ایران فقط به درخواست دولت سوریه از این کشور خارج می‌شود.

همزمان با اعلام آمادگی وزارت دفاع روسیه برای همکاری نظامی با آمریکا در سوریه، خبرگزاری رویترز گزارش داده که سپاه قدس سه‌شنبه ۱۷ ژوئیه/۲۶ تیر با شورشیان هیأت تحریر الشام برای تخلیه دو شهر شیعه‌نشین در استان ادلب به توافق رسیده است. در مقابل شورشیان مخالف اسد نیز پذیرفته‌اند صدها اسیر و زندانی وابسته به سپاه قدس را آزاد کنند. سخنگوی شورشیان به خبرگزاری رویترز گفته است که در حال حاضر آن‌ها به اتفاق سپاه قدس در تدارک نقل و انتقال شیعیان از کفریا و  الفوعه هستند. قرار است با ۱۰۰ اتوبوس، ۶ هزار نفر از ساکنان شیعه این دو شهر به مکان دیگری منتقل شوند.

بیشتر بخوانید:

ولایتی: با تهدید آمریکا از سوریه خارج نمی‌شویم

Share