Share

در شرایطی که جدال لفظی میان تهران و واشنگتن، پس از اظهار نظر ترامپ مبنی بر امکان حصول توافقی جامع‌تر از برجام تا حدی فروکش کرده بود، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس با لحنی تهدیدآمیز پنج شنبه ۲۶ ژوئیه/ ۴ مراد خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «طرف حساب تو من هستم». همزمان، عربستان سعودی رفت و آمد نفت‌کش‌هایش از تنگه باب‌المندب را متوقف کرده است.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس

به گزارش رسانه‌های داخلی، قاسم سلیمانی که در مراسم بزرگداشت عملیات رمضان در همدان سخن می‌گفت اظهار داشت: «من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شماست. هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم… آقای ترامپ قمارباز! به شما می‌گویم از آنچه که شما فکر می‌کنید ما به شما نزدیک‌تریم.»

قاسم سلیمانی، در این سخنان خطاب به ترامپ گفت: «در ‌شان رئیس‌جمهور نیست که جواب تو را بدهد. من به عنوان یک سرباز جواب تو را می‌دهم.»

حسن روحانی چهارشنبه ۲۵ ژوئیه/ ۳ مرداد در جلسه هیأت دولت گفته بود «حرف‌ها و تهدیدات بی‌پایه و اساس برخی حاکمان آمریکا» نیاز به پاسخ دادن ندارد.

فرمانده سپاه قدس همچنین، با اشاره به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، گفت: «شما بعد از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ با ۱۱۰ هزار سرباز چه غلطی کردید؟ امروز دارید برای گفت‌وگو پیش طالبان التماس می‌کنید. یادتان رفته برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می‌کردید و امروز آمدید ما را تهدید می‌کنید؟»

او اضافه کرد: «در گذشته آمریکا ابهتی داشت، اما امروز زباله‌های ایران یعنی منافقین را دور خود جمع کرده‌اید تا چه چیزی را ثابت کنید؟»

سلیمانی همچنین تهدید کرد که «دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست.»

پیشتر نیز روز دوشنبه، محسن رضایی، مشاور رهبر و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که از سال ۹۴ مجدداً لباس نظامی بر تن کرده و به سپاه بازگشته، با لحنی تهدیدآمیز در حساب توئیتری خود خطاب به ترامپ نوشته بود: «شما که بیش از ۵۰ هزار نیرو زیر تیغ ایران دارید و اینگونه دیوانه‌وار تهدید می‌کنید. باید مراقب باشید.»

وزیر انرژی عربستان پنجشنبه ۲۶ ژوئیه/ ۴ مرداد بعد از حمله حوثی‌های یمن به دو نفت‌کش آرامکو سعودی اعلام کرد که ریاض موقتاً نقل و انتقالات نفتی از تنگه باب‌المندب را تا زمان مشخص شدن اوضاع و ایمن شدن مسیر، متوقف می‌کند. خالد الفالح یادآوری کرده که تهدید و حملات نیروهای حوثی، به تجارت جهانی آزاد ضربه می‌زند. قاسم سلیمانی همزمان با تصمیم عربستان سعودی برای قطع صادرات نفت از تنگه باب‌المندب این سخنان را خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفته است.

 زد و خورد لفظی روحانی

پس از آنکه حسن روحانی یکشنبه ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر در جمع همایش سفرای خارجی در سخنرانی‌ بی‌سابقه‌ای با اشاره به تنگه هرمز و باب‌المندب، ایران را ضامن «امنیت آب‌راه منطقه» خواند و از آمریکا خواست که «با دم شیر بازی نکند» بین مقامات سیاسی و لشکری دو کشور جدال لفظی درگرفت. روحانی، جنگ با ایران را «مادر همه جنگ‌ها» و صلح با ایران را «مادر همه صلح‌ها» توصیف کرده بود.

در واکنش به  سخنان حسن روحانی، ترامپ  دوشنبه در توئیتر خود نوشت: «دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده ‌است. ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های دیوانه‌وار تو در مورد خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مراقب باش.» در ادامه این درگیری لفظی، روز سه شبنه نیز، رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا نگران افزایش تنش با ایران نیست گفته بود: «به هیچ وجه!»

قاسم سلیمانی در همدان ادبیات ترامپ را «سخیف، قمارخانه‌ای و کاباره‌ای» خواند و خطاب به او گفت: «تو ما را تهدید می‌کنی به این که اقدامی انجام می‌دهی که در دنیا سابقه ندارد. این ادبیات کاباره است. با ادبیات کاباره‌چی با دنیا حرف می‌زنید.»

فرمانده سپاه قدس در حالی با چنین لحن تند و تهدیدآمیزی سخن گفت که روز سه‌شنبه ۲۴ ژوئیه/ ۲ مرداد، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی‌اش در جمع کهنه‌سربازان آمریکایی، تلویحاً دستیابی به توافقی جامع‌تر از برجام با ایران را میسر دانسته و گفته بود: «ببینیم چه می‌شود. اما ما آماده‌ایم که به یک توافق واقعی برسیم، نه توافقی مثل توافق دولت قبلی [آمریکا] که یک فاجعه بود.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هم پنجشنبه لحن متفاوتی در پیش گرفت و گفت: «تهدیدات بی‌اساس برخی حاکمان آمریکا، ارزش پاسخ دادن ندارد. تلاش بیشتر برای تولید و صادرات، پاسخ قاطع به توطئه‌های دشمنان ملت ایران خواهد بود. باید در عمل پاسخ داد.»

با خروج آمریکا از برجام، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران به اجرا درخواهد آمد.

نخستین بسته تحریمی علیه ایران از چهارم اوت (۱۳ مرداد) به اجرا در می‌آید. اما دومین دور تحریم‌های آمریکا که فروش نفت ایران را هدف قرار خواهد داد، از چهارم نوامبر امسال (آبان) آغاز خواهد شد. واشنگن اعلام کرده که می‌خواهد صادرات نفت «ایران» را به صفر برساند.

در پی اعلام خروج آمریکا از برجام و قبل از آغاز رسمی تحریم‌ها، قیمت ارز و طلا در ایران افزایش چشمگیری یافته است. گرانی‌، تورم و بیکاری شهروندان را در خصوص چشم‌انداز اقتصادی ایران نگران کرده است. پاسخ داخلی دولت به این وضعیت خصوصی‌سازی بیشتر است. در خارج نیز ایران چشم انتظار بسته پیشنهادی اروپا، چین و روسیه برای حفظ برجام است.


بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور آمریکا دستیابی به توافقی جامع با ایران را میسر دانست

Share