Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه جمعه ۲۷ ژوئیه/ ۵ مرداد اعلام کرد که از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دعوت کرده که برای دیدار و گفت‌وگو درباره موضوعاتی مانند توافق هسته‌ای با ایران، بحران‌های خاورمیانه و قراردادهایی در زمینه منع گسترش تسلیحات به مسکو سفر کند.

جمعه ۲۷ ژوئیه/ ۵ مرداد، ژوهانسبورگ: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست خبری گروه بریکس

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه جمعه ۲۷ ژوئیه/ ۵ مرداد در آخرین روز نشست سالانه گروه بریکس، شامل پنج کشور چین، هند، برزیل، روسیه و آفریقای جنوبی که  در ژوهانسبورگ برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت که دیدار و گفت‌وگو با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره موضوعاتی مانند توافق هسته‌ای با ایران و بحران‌های خاورمیانه ضرورت دارد.

سران کشورهای گروه بریکس پشت درهای بسته درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین جنگ سوریه  گفت‌وگو کرده بودند. به گزارش خبرگزاری رویترز، بعد از به پایان رسیدن این مذاکرات پوتین گفت:

«من به خوبی درک می‌کنم که پرزیدنت پوتین مایل به دیدار مجدد است. من آماده‌ام. ما اما ابتدا می‌بایست شرایط مناسبی را ایجاد کنیم. در کشورمان هم همینطور.»

پوتین در ادامه این اظهارات افزود:

«ما آماده‌ایم برای چنین دیداری. آماده‌ایم که پرزیدنت ترامپ را به مسکو دعوت کنیم. در هر حال این آمادگی وجود دارد. ما از او دعوت کرده‌ایم و این را هم من گفته‌ام. من هم آماده‌ام به واشنگتن سفر کنم. یک بار دیگر تکرار می‌کنم که ابتدا می‌بایست شرایط مناسبی ایجاد شود.»

رئیس جمهور روسیه گفت این امکان هم وجود دارد که درباره موضوعات یاد شده از جمله توافق هسته‌ای با ایران و سوریه در حاشیه اجلاس سران ۲۰ کشور صنعتی جهان یا در یک مناسبت بین‌المللی دیگر با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو کند.

ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، رؤسای جمهور روسیه و آمریکا ۲۵ تیر برای نخستین بار  به طور رسمی با یکدیگر در هلسینکی پایتخت فنلاند دیدار و گفت‌وگو کردند. یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار هم سوریه و ایران بود. در نشست خبری مشترکی که بعد از این اجلاس برگزار شد، پوتین و ترامپ اعلام کردند که روسیه و آمریکا در آینده همکاری نظامی نزدیکی در سوریه خواهند داشت. رئیس جمهور آمریکا در این نشست خبری گفت که ایران نباید از موفقیت داعش در سوریه سوءاستفاده کند. پوتین هم گفت که دو کشور وظیفه دارند صلح را مجدداً در سوریه برقرار کنند.

اجلاس هلسینکی پشت درهای بسته برگزار شد و جز دو مترجم کسی از موضوعات مورد بحث و توافق پوتین و ترامپ اطلاع پیدا نکرد. به همین سبب بعد از بازگشت ترامپ به آمریکا گروهی از نمایندگان کنگره از او انتقاد کرده بودند. پوتین در ژوهانسبورگ در واکنش به این انتقادات گفت: «با این‌همه زندگی ادامه دارد و ارتباطات فی‌مابین هم ادامه پیدا می‌کند.»

پیش از این رئیس جمهور آمریکا به جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود مأموریت داده بود که از پوتین در پاییز سال جاری برای سفر به آمریکا و گفت‌وگو در کاخ سفید دعوت کند. کرملین هم استقبال کرده بود.

یک روز بعد از برگزاری اجلاس هلسینکی الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه به  ایران سفر کرد و نتایج این اجلاس را به اطلاع تهران رساند.

بیشتر بخوانید:

نماینده پوتین پیام اجلاس هلسینکی را به تهران ابلاغ کرد

 

Share