Share

ایران ظاهراً قصد برگزاری رزمایشی در خلیج فارس دارد. سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا و شمال آفریقا می‌گوید ایالات متحده این عملیات را زیر نظر دارد. بنیامین نتانیاهو در اظهارنظر تازه‌ای از نگرانی خود نسبت به مسدودسازی تنگه باب‌المندب در دریای سرخ سخن گفته است.

یکی از رزمایش‌های دریایی ایران در خلیج فارس ـ عکس از آرشیو

یکی از رزمایش‌های دریایی ایران در خلیج فارس ـ عکس از آرشیو

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، در پیامی که در شبکه توئیتر منتشر شده نوشته است: «ما از افزایش فعالیت‌های نظامی دریایی ایران در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان اطلاع داریم.»

شبکه سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از اوربان و یک مقام آمریکایی دیگر خبر داده که ایران قصد دارد در ۴۸ ساعت آینده رزمایشی در منطقه برگزار کند که از مانورهای نظامی گذشته بزرگتر است.

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران سه‌شنبه ۹ مرداد تنها به دو رزمایش تا پایان سال اشاره کرد و گفت: «در آذرماه شاهد یک رزمایش بزرگ نیروی دریایی هستیم و در پایان سال نیز رزمایش بزرگ نیروهای مسلح برگزار می‌شود که نیروی دریایی ارتش هم در آن حضور خواهد داشت.»

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزوده است: «از نزدیک این فعالیت‌ها را زیر نظر داریم و به همکاری با متحدان خود برای تضمین آزادی دریانوردی و ترابری تجاری در آب‌های بین‌المللی ادامه می‌دهیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دیدار ۱۱‌ تیر با جمعی از ایرانیان ساکن سوئیس در واکنش به ادعای مقامات آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفتی ایران به‌طور تلویحی از بستن تنگه هرمز سخن گفته بود: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

این سخنان روحانی با استقبال فرماندهان سپاه پاسداران و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

رئیس‌جمهوری ایران کمی بعد،‌ ۳۱ تیر در سخنانی بی‌سابقه تهدیدهایش را مضاعف کرد و گفت «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آن‌هاست» و «جنگ با ایران مادر همه جنگ‌ها» خواهد بود. این سخنان با واکنش تند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روبه‌رو شد که خطاب به روحانی توئیت کرد «دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده ‌است».

روحانی روز سه‌شنبه ۹ مرداد در دیدار با رابرت مک‌آیر سفیر جدید بریتانیا در ایران تهدیدات قبلی خود را تلطیف کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال تنش در منطقه نبوده و نمی‌خواهد مشکلی در آبراه‌های جهانی ایجاد شود.»

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز گذشته (چهارشنبه) در مراسم رژه افسران نیروی دریایی ارتش اسرائیل در شهر حیفا، در مورد بستن تنگه باب‌المندب در دریای سرخ هشدار داد.

نتانیاهو گفت: «اگر ایران تنگه باب‌المندب را ببندد با ائتلاف قاطع جهانی روبه‌رو خواهد شد و شاخه‌های نظامی اسرائیل نیز بخشی از این ائتلاف خواهند بود.»

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل هم در این مراسم از تهدید کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ سخن گفت.

در روزهای اخیر با حمله شیعیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به دو نفت‌کش عربستان سعودی، انتقال نفت خام از تنگه باب‌المندب متوقف شد و قیمت نفت خام در بازارهای جهانی افزایش یافت. عربستان سعودی ۲۶ ژوئیه / ۴ مرداد اعلام کرد که موقتاً نقل و انتقالات نفتی از تنگه باب‌المندب را تا زمان مشخص شدن اوضاع و ایمن شدن مسیر، متوقف می‌کند.

این سخنان در حالی بیان شد که روز گذشته (چهارشنبه) شیعیان حوثی از توقف یک‌جانبه و موقت عملیات نظامی دریایی در دریای سرخ خبر دادند.

از طریق تنگه باب‌المندب و دریای سرخ بیش از ۵ درصد نفت جهان به نقاط مختلف صادر می‌شود. انسداد تنگه باب‌المندب قیمت نفت را افزایش می‌دهد.


بیشتر بخوانید:

سخنان بی‌سابقه روحانی: جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست

حوثی‌های یمن: عملیات نظامی در دریای سرخ را متوقف کرده‌ایم

Share