Share

کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ مرداد تهران، با اشاره به نقش بدنه دولت در فساد ارزی، آن «خیانت جنگی» خواند و خواستار مجازات مفسدان ارزی «مطابق جنایات جنگی» شد. او  وعده داد که برادران سپاهی مشکلات اقتصادی را حل خواهند کرد.

کاظم صدیقی: خطیب جمعه و مشاور عالی رئیس قوه قضائیه

کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت، همچون مسأله آب خوزستان و خودکفایی در پتروشیمی، «برادران سپاهی» مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل خواهند کرد. او به طور ضمنی خواست که کار به سپاهی‌ها سپرده شود.

امام جمعه تهران در این مورد توضیح داد که «پالایشگاه ستاره خلیج فارس را دو شرکت خارجی شروع کردند اما با تحریم‌ها جا خالی کردند؛ برادران بسیجی، جهادی و سپاهی ما آمدند و و زودتر از آن‌ها کار را تمام کردند… دشمن قصد داشت بر امواج مشکل آب خوزستان سوار شود اما همین برادران سپاهی ما رفتند و مشکل را حل کردند. خودکفایی در پتروشیمی و تولید بنزین با کیفیت یورو پنج را همین بچه‌ها ایجاد کردند.»

صدیقی پس از تحسین «برادران بسیجی و سپاهی» به دولت تاخت و گفت: «از سخنان سخنگوی قوه قضاییه برداشت می‌شد که پشت پرده فساد ارزی در بدنه دولت ریشه دارد.»

در چند روز گذشته و با طرح مجدد امکان مذاکره با ایران، فشار بر دولت افزایش پیدا کرده و همزمان برخی از  مقامات و مسئولان حکومتی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، به احتمال  مذاکره با آمریکا واکنش  منفی نشان دادند، و  آن را رد کردند.

صدیقی نیز امروز در خطبه‌های نماز جمعه باناممکن شمردن مذاکره با رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، گفت: «رئیس جمهور آمریکا را نمی‌شود آدم گفت، گرگی است در لباس آدم.»

ترامپ دوشنبه ۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد اعلام کرد که حاضر است «بدون هیچ قید و شرطی» با حسن روحانی دیدار کند. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا چند ساعت بعد تلویحاً توضیح داد این مذاکره بدون پیش‌شرط هم نخواهد بود و شرط‌های مذاکره با ایران را «تغییر اساسی در نحوه رفتار دولت ایران با مردم» و آمادگی تهران برای ورود به یک توافق هسته‌ای دانست «که عملاً مانع از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای خواهد شد».

ترامپ در دو روز گذشته نیز اظهار امیدواری کرده که کار با ایران به خوبی پیش برود. او گفته احساس می‌کند که به‌زودی مقام‌های ایرانی به گفت‌وگو با آمریکا روی خواهند آورد.

علی مطهری، امروز ۱۲ مرداد در نامه‌ای خطاب به فرمانده سپاه نوشت: در مورد مذاکره با آمریکا تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشید. پیشتر نیز،  علی‌اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهان بررسی امکان چنین مذاکره‌ای شده بود.

«فساد اقتصادی، خیانت جنگی است.»

کاظم صدیقی در بخش دیگری از سخنانش در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اعلام اینکه «امروز اتاق جنگ آمریکا وزارت خزانه‌داری آمریکاست»، فساد را «خیانت جنگی» خواند و خواستار مجازات مفسدان اقتصادی «مطابق جنایات جنگی» شد.

دیروز (پنج‌شنبه) ناصر مکارم شیرازی و نوری همدانی نیز در سخنانی مشابه خواستار برخورد قاطع قوه قضیه با مفسدان اقتصادی شده بودند. ناصر مکارم شیرازی در بیانه‌ای شدیدالحن نسبت به دولت، از قوه قضایه خواست با «قاطعیت، شجاعت و سرعت با مفسدان اقتصادی برخورد کند» تا «جرثومه‌های فساد به سرعت برچیده» شوند. نوری همدانی نیز از مقامات قضایی درخواست کرد که «با هر کسی در اقتصاد کشور اخلال ایجاد کند و موجب افزایش مشکلات مردم شود، به عنوان یک خائن باید برخورد شود.»

چهارشنبه نیز ۸۰ نفر از نمایندگان نیز خواهان کشاندن روحانی به مجلس و طرح سئوال‌هایی در باره اوضاع اقتصادی کشور شده بودند.

همزمان با گسترش بحران اقتصادی و اعتراضات معیشتی، به‌رغم آن‌که مسئولان جمهوری اسلامی از حفظ وحدت سخن می‌گویند، کشمکش‌ها در میان آن‌ها بیشتر شده است.

در پی اعلام خروج آمریکا از برجام و قبل از آغاز رسمی تحریم‌ها، قیمت ارز و طلا در ایران افزایش چشمگیری یافته است. گرانی‌، تورم و بیکاری شهروندان را در خصوص چشم‌انداز اقتصادی ایران نگران کرده است. در سه روز گذشته، مردم در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، کرج، اهواز، رشت و ساری برای اعتراض به خیابان آمده‌اند.


بیشتر بخوانید:

Share