Share

پس از ۵ ماه بحران ارزی که با خروج آمریکا از برجام شتاب گرفت و به سقوط بی‌سابقه ارزش ریال در برابر دلار آمریکا و تعطیلی صرافی‌ها انجامید، سه‌شنبه ۱۶ مرداد با بخشنامه بانک مرکزی ایران، صرافی‌ها در تهران آغاز به کار کردند. بر اساس بسته جدید ارزی بانک مرکزی، ارز حاصل از صدور فرآورده‌‌های پتروشیمی به بازار تزریق شده اما با این همه نرخ دلار شناور است. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که هنوز صرافان بر سر قیمت دلار به توافق نرسیده‌اند. به همین جهت تابلوی اعلام نرخ صرافی‌ها همچنان عددی را نشان نمی‌دهد.

سه‌شنبه ۱۶ مرداد، تهران: تابلوی صرافی‌ها نرخ ارز را نشان نمی‌دهد

دو نفر از صرافان که مایل نبودند نام آن‌ها افشا شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که دلار در بازار ثانویه ارز احتمالاً به نرخ ۹۳۰۰ تومان معامله خواهد شد. تا شامگاه گذشته هر دلار به قیمت ۹۸۰۰ تومان به فروش می‌رسید. رسانه‌های داخلی قیمت دلار را ۸۷۰۰ تومان اعلام کرده‌اند که گمانه‌زنی‌ست. در برخی صرافی‌های تهران برچسب «ارز برای خرید و فرش نداریم» مشاهده شده است.

رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که مردم برای خرید ارز مقابل برخی صرافی‌ها صف کشیده‌اند. چند صراف غیر مجاز نیز بازداشت شده‌اند.

نرخ دولتی دلار همچنان ۴۲۰۰ تومان است. به دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی این نرخ تا فروردین ۹۸ می‌بایست ثابت بماند و به تهیه کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد.

بانک مرکزی ایران همچنین اعلام کرده که از چهارشنبه ۱۷ مرداد تحویل حدود دو میلیون و ۵۸۰ هزار سکه پیش‌فروش شده شش‌ماهه نیز آغاز می‌شود. قرار است در مجموع هفت میلیون و ۶۰۰ هزار سکه طلا وارد بازار گردد.

با آغاز دور نخست تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا که معاملات بانکی ایران، ریال، خرید و فروش فلزات قیمتی و صنعت خودرو را در برمی‌گیرد، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران بسته جدید ارزی را در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بر اساس عملیات «بازار باز» اعلام کرد. دور بعدی تحریم‌های آمریکا از ۵ نوامبر به بعد شامل نفت ایران و معاملات بانک مرکزی می‌شود. اتحادیه اروپا اعلام کرده که همچنان تلاش می‌کند زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران را برای حفظ منافع اقتصادی جمهوری اسلامی از برجام فراهم کند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح سه‌شنبه ۱۶ مرداد/ ۷ اوت با انتشار پیامی از اتحادیه اروپا خواسته است برای قطع منابع مالی حماس و کاهش نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی همراهی کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا یک روز بعد از اعمال دور نخست تحریم‌ها علیه ایران با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد:

«هر کس با ایران داد و ستد کند، با ایالات متحده معامله‌ای نخواهد داشت. درخواستی که من دارم تنها صلح جهانی است و بس.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی شامگاه گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، مذاکره با آمریکا را همزمان با اعمال تحریم‌ها «بی‌معنا» خواند و گفت که آمریکا از این اقدامات پشیمان خواهد شد. روحانی اعتراضات سراسری که از دی ۹۶  آغاز شد و تاکنون ادامه دارد را مسبب بحران جاری معرفی کرد.

پیش از معرفی بسته جدید ارزی بانک مرکزی ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت ۴۵ فعال اقتصادی در زمینه معاملات ارزی از جمله احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی و برادرزاده عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه خبر داد. اتهام بازداشت‌شدگان فساد اقتصادی است.

پیش‌بینی شده که بسته جدید ارزی بانک مرکزی ایران بعد از یک ماه اثر خود را در بازار ارز نمایان خواهد کرد.  فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در نشستی که صبح روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد با عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی درباره بررسی وضعیت بازار ارز و برنامه‌های این بانک داشته، او وعده داده که در روزهای آینده ثبات را به بازار ارز باز خواهد گرداند.

بیشتر بخوانید:

سیاست‌های ارزی «ریال» را از مرگ نجات می‌دهد؟

Share