Share

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی از برخی طرح‌ها و محصولات صنایع نظامی ایران از جمله از اولین جنگنده شکاری و آموزشی ساخت ایران با نام «کوثر» رونمایی کرد.

تصویری که در رسانه‌های داخلی از جنگنده «کوثر» به عنوان جنگنده رزمی ساخت ایران منتشر شده

پیش از این امیر حاتمی، وزیر دفاع اعلام کرده بود که چهارشنبه ۳۱ مرداد به مناسبت روز «صنعت دفاعی» از نخستین جنگنده شکاری ساخت ایران رونمایی خواهد شد. اکنون حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی یک روز زودتر از موعد از این جنگنده رونمایی کرده است.

نیروی هوایی جمهوری اسلامی تاکنون جنگنده‌های روسی یا جنگنده‌های آمریکایی که ایران پیش از انقلاب خریده بود را به کار گرفته است. وزارت دفاع پنج سال پیش اعلام کرده بود که یک جنگنده رزمی با نام «قاهر ۳۱۳» تولید کرده. مسئولان جمهوری اسلامی پس از رونمایی از این هواپیما در مصاحبه‌ها و گزارش‌های متعددی گفتند که قاهر ۳۱۳ از قدرتمندترین هواپیماهای جنگی جهان با مدرن‌ترین امکانات و قابلیت‌ها است که توانایی رقابت با پیشرفته‌ترین هواپیماهای نظامی دنیا را دارد. اما کارشناسان خارجی اعلام کردند که «قاهر ۳۱۳» چیزی جز یک ماکت پلاستیکی نیست. سپس سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از پرواز این هواپیمای جنگی را نشان داد اما به زودی معلوم شد که آن تصاویر مربوط به پرواز یک هواپیمای کنترل از راه دور بوده است. در واکنش به این خبر، رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی تصاویری از جنگنده «قاهر ۳۱۳» بر فراز دماوند را منتشر کردند که آن هم معلوم شد یک فتوشاپ ساده بوده است.

خبرگزاری‌های داخلی اعلام کرده‌اند که جنگنده رزمی «کوثر» به عنوان نخستین جنگنده شکاری محصول ایران، از معماری یکپارچه، رادار پیشرفته، ناوبری دقیق و سامانه نقشه متحرک هوشمند برخوردار است و می‌تواند سلاح‌هایی را که در اختیار دارد با دقت به هدف بزند و به این ترتیب در زمره جنگنده‌هایی با سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش نسل ۴ قرار می‌گیرد.  همچنین اعلام شده که این هواپیما در دو نوع تک کابین و دوکابین قابل تولید بوده که نوع دو کابینه علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبان در مرحله پیشرفته نیز کاربرد دارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در حکمی که یکشنبه ۲۸ مرداد در رسانه‌های داخلی منتشر شد، فرمانده نیروی هوایی ارتش را تغییر داد. علی خامنه‌ای در حکم خود سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده را به عنوان فرمانده جدید نیروی هوایی ارتش منصوب کرد. خامنه‌ای در حکم انتصاب نصیرزاده خواهان توجه به «قطعه‌سازی»، «به‌ روزداری آموزش‌ها توأم با انتقال دانش علمی و فنی به قشر جوان» و «توجه به نیازهای معیشتی کارکنان» شده بود.

بیشتر بخوانید:

روحانی: فرماندهان نظامی با رأی مردم انتخاب شوند

Share