Share

سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفان معتقد است که آمریکا به دنبال جنگ نیست و «خالی می‌بندد». او می‌گوید مشکلات کنونی کشور راه‌ حل دارند، از جمله با دخالت دادن بسیج در امور. او طرح موضوعِ راه‌ حل سیاسی برای مسائل و مشکلات کشور را گامی در جهت مذاکره با «دشمنان» می‌داند. به‌گفته او، راه ‌حل شرایط کنونی، راه‌ حلی «انقلابی، جهادی و میان‌بر» است که در آن باید به نیرو‌های انقلابی اعتماد و از «نفوذی‌ها» جلوگیری کرد.

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفان

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفان

رئیس سازمان بسیج چهارشنبه ۱۴ شهریور «راه‌حلی» برای مشکلات جاری کشور ارائه داد. او راه چاره را دخالت بیشتر بسیج در امور کشور دانست و از کسانی که خواهان عدم دخالت‌ بسیج در امور کشورند انتقاد کرد.

غیب‌پرور گفت: «برخی می‌گویند مشکلات کشور راه حل سیاسی دارد این حرف‌ها بوی بحث مذاکره را می‌دهد. مذاکره با چه کسی؟ کسی که دستش به خیانت آلوده است؟»

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان نیز روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور در آغاز پنجمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) گفته بود: «برخی شیطنت‎ها برای برقراری ملاقات در حاشیه اجلاس سازمان ملل میان ترامپ و آقای روحانی در جریان است.» به‌گفته جنتی «اعتماد به شیطان بزرگ اشتباه است».

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، امروز (چهارشنبه) این سخنان احمد جنتی را «بی‌پایه و اساس» خواند و گفت چنین چیزی «هیچ وقت مطرح نبوده».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد اعلام کرد که حاضر است با حسن روحانی بدون هیچ پیش‌شرطی مذاکره کند، اما بعد گفت اگر مقامات ایران نخواهند او نیز مذاکره نمی‌کند.

در پی این سخنان بیشتر مقامات ایرانی مذاکره با آمریکا را رد کردند و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز مقامات حکومتی را از مذاکره با آمریکا پرهیز داد.

رهبر جمهوری اسلامی ۷ شهریور در دیدار با روحانی و اعضای هیئت دولت گفت: «آن‌ها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم.»

خامنه‌ای ۲۲ مرداد نیز درباره احتمال جنگ با آمریکا گفته بود: «جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.»

فرمانده بسیج نیز همین سخن رهبر جمهوری اسلامی را تکرار کرد و گفت: «آمریکایی‌ها به‌دنبال این قضایا نیستند و اگر می‌گویند خالی می‌بندند.»

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد که ترامپ برای رسیدگی به موارد نقض قوانین بین‌المللی توسط ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده تهران در خاورمیانه، خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شده است.

فرمانده بسیج درباره درخواست فرانسه برای مذاکرات موشکی نیز گفت: هیچ دولت بیگانه‌ای حق ندارد به ما باید و نباید بگوید. (…) در خصوص این مسایل بار‌ها گفته‌ایم آن‌ها (مقامات فرانسه) در جایگاهی نیستند که حتی به ما مشاوره بدهند، ما خود رأی داریم و مسیر کاملاً مشخص بوده و بهتر است آن‌ها کوتاه بیایند.»

پنج‌شنبه گذشته ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، اظهار داشت که ایران نمی‌تواند از مذاکره بر سر آینده توافق هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک خود و نقش و نفوذش در خاورمیانه سر باز زند.

سردار غیب‌پرور در بخش دیگری از سخنان خود پذیرفت که «مردم تحت فشار هستند» اما افزود «مشکلات راه حل و برون رفت دارد»: «باید به راه‌های انقلابی و جهادی و میان‌بر و به نیرو‌های انقلاب اعتماد و از نفوذی‌ها هم جلوگیری کنیم.»

او مدعی شد که بسیج  برای برون رفت از مشکلات کشور طرح دارد و از مسئولان دولتی خواست تا بسیج را در مسائل بیشتر دخالت دهند: «ما با بخش کوچکی از دولت تعامل برقرار کرده‌ایم، اما مثل قطره و اقیانوس است. باید از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکلات کشور استفاده کرد.»

به‌گفته فرمانده بسیج «آسیب‌هایی هم هست که بخش عمده آن مشکلات مدیریتی و بخش دیگر شرکت‌های خصوصی غیردولتی است».

بیشتر بخوانید:

جنتی: روحانی بر خلاف هشدار رهبری با ترامپ دیدار نکند

Share