Share

صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نمایانگر آغار اعتصاب عمومی در برخی شهرهای استان کردستان ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران است.

اعتصاب عمومی در کردستان. اینجا: سقز. صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور. عکس: شبکه‌های اجتماعی

یکشنبه ۱۸ شهریور مرکز همکاری احزاب کردستان ایران با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی و حمله موشکی به مقر احزاب سیاسی کرد از مردم کردستان دعوت کرد دوشنبه ۱۹ شهریور به اعتصاب عمومی بپیوندند. این اعتصاب اما به تأخیر افتاد.

بر اساس تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شهرهای سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. برخی شهروندان از شهر سنندج گزارش داده‌اند که مأموران انتظامی تلاش می‌کنند مغازه‌های اطراف میدان اقبال را با زور باز کنند.

همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری می‌کنند. خبرهایی هم از بازداشت آرام فتحی، سوران دانشور و مسلم بهرامی (از فعالان مدنی) در شهر مریوان همزمان با آغاز اعتصاب عمومی در استان کردستان منتشر شده.

اعتصاب عمومی در سنندج (توییتر)

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پیرانشهر به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای کرمانشاه و قصرشیرین نیز تعطیل شده‌اند.

شنبه ۱۷ شهریور مسئولان قضایی جمهوری اسلامی زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی سیاسی کرد را اعدام کردند. سپس سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکراتیک کردستان و حزب دموکراتیک کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند. مرکزی همکاری احزاب کردستان یک روز بعد با انتشار اطلاعیه‌ای از اهالی کردستان خواست در  اعتراض به «ترور»،  در خانه‌ها بمانند، خیابان‌ها و معابر عمومی و دکان‌‌ها و بازارها را ترک کنند.

اعتصاب عمومی در مهاباد (توییتر)

مرکزی همکاری احزاب کردستان متشکل است از حزب کومه‌له کردستان ایران، کومه له زحمتکشان کردستان، سازمان خبات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان. این مرکز در سال ۹۶ برای هماهنگی و همکاری بیشتر احزاب کرد تشکیل شده.

اعتصاب عمومی در بانه

این خبر در طول روز به روز می‌شود

بیشتر بخوانید:

ویدئو: گفتگوی قدیمی زانیار مرادی درباره پرونده‌سازی، شکنجه‌ و اعتراف اجباری

 

Share