Share

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر دو حزب دموکرات کردستان در خاک اقلیم کردستان عراق، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درخواست تحویل اعضای احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی را کرده بود اما سخنگوی دولت اقلیم کردستان با این درخواست مخالفت کرد و گفت اقلیم کردستان نمی‌تواند مخالفان حکومت ایران را مسترد کند. رهبران دو حزب دموکرات کردستان در پیام‌های جداگانه‌ای حمله موشکی سپاه را محکوم کرده و گفته‌اند به مبارزه با حکومت ایران ادامه می‌دهند.

حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر دو حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران در خاک اقلیم کردستان عراق

حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر دو حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران در خاک اقلیم کردستان عراق

به‌گزارش سایت رووداو، سفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان تحویل اعضای احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی را رد کرد و گفت: «آن‌ها (اعضای احزاب کرد) از سال‌های دهه ۸۰ میلادی و از زمان رژیم قبلی در عراق به‌سر می‌برند و شمار زیادی از آن‌ها پناهنده هستند، در نتیجه باید به قوانین بین‌المللی در مورد پناهنده‌ها احترام گذاشت.»

سفین دزیی در همین حال از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی خواست تا به «قوانین پناهندگی احترام بگذارند» و «از منطقه کردستان به‌عنوان پایگاهی برای بی‌ثبات کردن امنیت کشور همسایه استفاده نکنند».

سپاه پاسداران شنبه گذشته، ۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند.

فواد معصوم، رئیس‌جمهور عراق و وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله موشکی سپاه را محکوم کردند.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در سخنانی که سه‌شنبه ۲۰ شهریور ایراد کرد، از دولت عراق و اقلیم کردستان خواست که مخالفان کرد را به ایران تحویل دهند. او گفت: «دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهد مقرهایی ایجاد شود که ناامنی اتفاق بیفتد و در واقع باید آن‌ها را تحویل ایران دهند. اگر نمی‌توانند تحویل دهند از کشور اخراج کنند و اگر این اتفاقات ناامن‌ساز اتفاق بیفتد اتفاقی که مجرمین و فرماندهان مجرم را از بین برد می‌تواند تکرار شود، این حق دفاع از خود است و نباید این ناامنی‌ها تکرار شود.»

صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور در برخی شهرهای کردنشین ایران، از جمله سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان، سرپل ذهاب، و قصرشیرین و مهاباد در اعتراض به این حمله موشکی و همچنین اعدام اخیر سه زندانی سیاسی کُرد به نام‌های رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی اعتصاب عمومی شد. این اعتصاب عمومی به‌دعوت مرکز همکاری احزاب کردستان ایران صورت گرفت.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران یک روز بعد از اعتصاب عمومی شهرهای کردنشین، توان موشکی سپاه را به رخ احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی کشید و گفت توانمندی موشکی سپاه «پیام تعیین‌کننده‌ای» داشت.

در همین حال در دو روز گذشته رهبران دو حزب دموکرات کردستان و دموکرات کردستان ایران پیام‌های جداگانه‌ای درباره وقایع اخیر منتشر کردند.

مصطفی مولودی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان سه‌شنبه ۲۰ شهریور در پیام خود آورد: «ما همیشە خواهان راه حل سیاسی برای مسئلە کُرد در ایران بودەایم و برای فراهم نمودن بستر سیاسی و دموکراتیک در این کشور هزینەهای سنگینی نیز دادەایم. ولی جواب جمهوری اسلامی بە خواست بر حق و مسالمت‌آمیز مردم کردستان و حزب ما همیشە ترور و اعدام و سرکوب گستردە، نە تنها صرفاً علیە مبارزین حزب ما، بلکە علیە فعالین مدنی داخل کشور نیز بودە است.»

مولودی در این پیام افزود که حزب دموکرات کردستان به‌رغم این حملات «بە مبارزە مداوم تا رسیدن بە خواست‌های بر حق ملت کرد ادامە می‌دهد».

مصطفی هجری، مسئول اجرائی حزب دموکرات کردستان ایران نیز روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۲ شهریور در پیامی ضمن محکوم کردن حمله موشکی سپاه پاسداران بر «ادامه مبارزه راسخ و مستمر» حزب خود علیه جمهوری اسلامی تأکید کرد.

بیشتر بخوانید:

سرلشکر باقری: موشک‌باران مقر احزاب کرد مخالف ممکن است تکرار شود

Share