Share

وزیر خارجه امارات متحده عربی خواهان آن است که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که متحد آمریکا هستند در پیمان مورد نظر واشنگتن با تهران درباره برنامه موشکی سپاه و رفتار جمهوری اسلامی در خاورمیانه، شرکت داشته باشند. انور قرقاش از ایران خواست پیشنهاد آمریکا برای مذاکره درباره پیمانی فراتر از یک توافق را بپذیرد.

انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی

انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی

برایان هوک، مسئول کارگروه ایران در وزارت خارجه آمریکا روز گذشته، چهارشنبه ۱۹ سپتامبر / ۲۸ شهریور اعلام کرد که دولت آمریکا در پی دستیابی به یک پیمان با ایران درباره برنامه موشکی ایران و رفتار جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه است.

ایران تلاش آمریکا برای برگزاری مذاکرات در سطح بالا را رد کرده و گفته است با کشوری که از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شده و به تعهد خود پایبند نبوده، مذاکره نخواهد کرد.

انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی سخنان برایان هوک را «مهم» ارزیابی کرده و در توئیتر نوشته است: «ضروری است که کشورهای حوزه خلیج فارس در مذاکرات پیشنهادی [آمریکا] شرکت کنند. عاقلانه است که تهران از تحریم‌ها جلوگیری کرده و این پیشنهادها را جدی بگیرد.»

آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال جاری از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شد و سپس دور اول تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را از ۱۵ مرداد آغاز کرد. دور دوم تحریم‌های آمریکا که بیشتر تحریم‌های نفتی را شامل می‌شود از ۱۴ آبان به‌ اجرا در خواهد آمد.

امارات متحده عربی، عربستان سعودی و بحرین از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های مجدد علیه ایران استقبال کرده‌اند.

کشورهای حوزه خلیج فارس که حکومت‌های آن‌ها در دست مسلمانان سنی است با ایران که رهبران آن شیعه هستند روابط تنش‌آمیزی دارند و جنگ نیابتی آن‌ها در خاورمیانه مناقشات منطقه‌ای در عراق، سوریه، یمن و لبنان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران که منجر به برجام شد شرکت نداشتند. این کشورها در حالی که از سوی قدرت‌های غربی در جریان مذاکرات قرار می‌گرفتند، در آن نقش مستقیم نداشتند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه مه گذشته (اردیبهشت) شروط دوازده‌گانه‌ای را برای لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برشمرد که بخشی از این شروط به حضور سپاه قدس و شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه و لبنان مربوط می‌شد. با این حال برایان هوک گفته است که پیمان مد نظر آمریکا باید برخلاف برجام در مجلس سنای ایالات متحده به رأی گذاشته شود.

آمریکا که در ۲۶ سپتامبر/ ۴ مهر سال جاری ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده دارد قصد داشت در دستور کار نشست شورای امنیت، نقض قوانین بین‌المللی توسط ایران و اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران در خاورمیانه را قرار دهد اما اکنون دیپلمات‌هایی که نامشان افشا نشده به واشنگتن پست گفته‌اند ایران از دستور کار شورای امنیت خارج شده است.

بیشتر بخوانید:

برایان هوک: آمریکا در پی امضای یک «پیمان» با ایران است

Share