Share

وزارت خارجه سوریه اعلام کرده که حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر داعش در شرق فرات در هماهنگی با دولت سوریه و در چارچوب همکاری‌های نظامی دو کشور انجام شده و لذا «مشروع» بوده است.

یکی از تصاویری که رسانه‌های سپاه سه‌شنبه ۱۰ مهر از حمله به مقر داعش در شرق فرات منتشر کرده‌اند

شبکه تلویزیونی المیادین در بیروت گفت‌وگویی با وزیر خارجه سوریه انجام داده. وحید معلم در بخشی از این گفت‌وگوی طولانی اعلام کرده که حمله موشکی سپاه پاسداران به شرق فرات در هماهنگی با دولت سوریه انجام شده است.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد دوشنبه ۹ مهر در اطلاعیه‌ای از حمله موشکی به مقر داعش در شرق فرات در کشور سوریه توسط یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه و کشته شدن شمار زیادی از تروریست‌ها خبر داد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از سامانه‌های موشکی سپاه در کامیاران در استان کردستان نشان داد. نقشه‌ای که در تلویزیون نشان داده شد، به این اشاره داشت که موشک‌های سپاه از آسمان تکریت در عراق وارد حریم هوایی سوریه شده‌اند و در نزدیکی شهر بوکمال در شرق فرات به هدف‌هایی اصابت کرده‌اند. سپاه اعلام کرده که این حمله موشکی را در انتقام از حمله ۳۱ شهریور داعش به رژه نیروهای نظامی در اهواز انجام داده است.

به گزارش المیادین، وزیر خارجه سوریه با تحسین حمله موشکی سپاه به منطقه بوکمال در شرق فرات گفته که این حمله در چارچوب همکاری‌های دولت سوریه با جمهوری اسلامی برای مبارزه با «تروریسم» انجام شده و به همین سبب مشروع بوده است.

هم‌زمان با گفت‌وگوی المیادین با ولید معلم، سپاه‌نیوز (رسانه سپاه پاسداران) نیز تصاویری از محل‌های اصابت موشک‌ها و بمباران پهپادهای سپاه در شرق فرات را منتشر کرده است.

نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا در شرق فرات پایگاه دارند. رود فرات در غرب این منطقه جاری است و آسمان این منطقه نیز تحت حفاظت جنگنده‌های ائتلاف قرار دارد. سردار پاسدار امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به سپاه‌نیوز گفته است که سپاه پاسداران به دلیل این موقعیت ویژه از پهپاد هم برای بمباران مقر داعش استفاده کرده است:

« پهپادهای بمب‌افکن ما با غافلگیری وارد منطقه شدند و به اجرای عملیات خود پرداختند و با تصاویری که پس از عملیات به دست ما رسید، میزان دقت عملیات برای همگان روشن شد.»

بعد از حمله موشکی سپاه به شرق فرات از کامیاران در استان کرمانشاه، این شایعه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که برخی از موشک‌های سپاه در کرمانشاه سقوط کرده و سبب آتش‌سوزی‌هایی در منطقه شده‌اند. استاندار کرمانشاه اما این شایعات را تکذیب کرده بود.

سه‌شنبه ۱۰ مهر در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولانی از ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر کشور و برخی دیگر از مسئولان امنیتی حادثه تروریستی حمله به رژه نظامی در اهواز به بحث گذاشته شد. ۴ مهر فیلمی از این حادثه در کمیسیون امنیت ملی مجلس به نمایش درآمد. حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته بود که مهاجمان به راحتی به مجروحان تیر خلاص می‌زدند و کسی در صدد مقابله با آن‌ها برنیامده بود.

بیشتر بخوانید:

سپاه به شرق فرات حمله موشکی کرد

Share