Share

مجلس شورای اسلامی عرضه و فروش ارز خارج از واحدهای مجازی را که دولت معین کرده ممنوع کرد. صرافی‌ها در میدان فردوسی تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و کاسب‌های سرپایی هم از فروش ارز به قیمت ارزان‌تر خودداری می‌کنند. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی اعلام کرده که دولت ذخایر ارزی استراتژیک کافی در اختیار دارد.

کاسب‌های سرپایی در برابر ریزش قیمت دلار مقاومت می‌کنند (عکس: آرشیو)

چهارشنبه ۱۱ مهر جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی به بحران ارز اختصاص داشت. بهروز نعمتی، یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری‌های داخلی گفته است که موضوعات کلان اقتصادی و همچنین تفکیک برخی از وزارتخانه‌ها نیز به بحث گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نمایندگان در جلسه چهارشنبه ۱۱ مهر مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را موظف کردند برای پیشگیری و کنترل بازار ارز اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- تعیین و اعلام میزان ارز قابل نگهداری و مبادله در داخل کشور، همراه مسافر، همراه رانندگان عبوری و مواردی مانند آن.

ب- ایجاد سامانه اطلاعات مالی صرافی‌ها و رصد و ارزیابی فعالیت آنها

بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف است ارز مورد نیاز اشخاص را تأمین کند. چنانچه ارز لازم را در اختیار نداشته باشد، دولت موظف است، بازارهای مبادله آزاد ارز را به گونه‌ای ایجاد نماید که تقاضای اشخاص از قبیل ارز مسافری و عبوری از روش‌های قانونی تأمین گردد.

همچنین نمایندگان مجلس تصویب کردند که عرضه و فروش ارز فقط در واحدهای مجاز قانونی است. علاوه بر این دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می‌کند.

از دو روز قبل تاکنون ریزش قیمت دلار در بازار ارز آغاز شده است. سایت‌های ارز و طلا قیمت دلار در روز چهاشنبه ۳ مهر را ۱۴۳۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. هر یورو به ۱۷۳۰۰ تومان و هر پوند بریتانیا به ۱۹۵۰۰ تومان معامله می‌شود. قیمت سکه طلا هم کاهش پیدا کرده. هر سکه بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر سکه امامی به قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که صرافان در برابر کاهش قیمت دلار مقاومت می‌کنند. خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده که صرافی‌های میدان فردوسی تهران به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است.

کاسب‌های سرپایی بازار در سراسر خیابان فردوسی و میدان فردوسی می‌گویند ریزش قیمت ارز کار خود دولت است و دولت نمی‌تواند جلو افزایش قیمت دلار را بگیرد. دلال‌ها که دلار را گران خریدند، حاضر نیستند دارایی‌شان را ارزان بفروشند. برخی از کاسب‌ها هم از مردم دلار را به قیمت ارزان می‌خرند و با قیمت گران‌تر به خریدار می‌فروشند.

بانک مرکزی روز گذشته (سه‌شنبه) بانک‌های عامل را مأمور خرید ارز از مردم کرد و با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی نسبت به فروش ارزهای خود به‌قیمت اعلامی اقدام کنند.

شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز گفته است که اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی خاطرنشان کرده که ذخایر ارزی استراتژیک کافی وجود دارد. کمال سیدعلی معاون اسبق ارزی بانک مرکزی میزان این ذخایر را ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است.


پانویس:

چند ساعت بعد از اعلام خبر منع خرید و فروش ارز محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته است:

 «با توجه به اینکه با نظر نمایندگان مجلس بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار مجلس خارج شده بنابراین ممنوعیت خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها که در برخی از خبرگزاری‌ها مطرح شده است، صحت ندارد.»

جلسه مجلس شورای اسلامی غیرعلنی بود.

 

بیشتر بخوانید:

کاهش ناگهانی نرخ ارز و افزایش فروش ارز خانگی در ایران

 

Share